I andras ögon

112 minuter Långfilm, Spelfilm Premiär 6 april, 2001

Det här är berättelsen om en företagsledare som träffar en skådespelerska som har en väninna som är servitris som träffar en livvakt som jobbar med en chaufför som är anställd av en heminrederska som är gift med företagsledaren som gärna vill umgås med konstnärerna som… En film om den enes tycke och den andres smak.

Länkar

Manus
Åldersgräns
Länder
Produktionsår
OriginaltitelLe goût des autres

Press & bransch

Visa mer

Celtic Utopia

90 minuter Dokumentär Premiär 27 mars, 2026

Fastest Fucking Car

11 minuter Kortfilm, Spelfilm Premiär 1 april, 2026

Restless Sleeper

7 minuter Animation, Kortfilm Premiär 8 april, 2026

Våra nyheter

SVENSK KORTFILM C/O FOLKETS BIO VÅREN 2026

Under etiketten Svensk Kortfilm c/o Folkets Bio har vi genom åren visat högkvalitativ svensk kortfilm på bio och sedan starten 2008 har över 150 filmer ingått i programmet. Under våren 2026 bjuder vi på några av de bästa kortfilmerna, uppmärksammade och visade på filmfestivaler runt om i världen.

Folkets Bio får ny verksamhetsledare

Folkets Bio får ny verksamhetsledare. Åsa Widman Falewicz börjar 15 september och ersätter Nilla Dahl.

JAFAR PANAHI VINNER GULDPALMEN I CANNES

Folkets Bio har distribuerat Jafar Panahis filmer sedan hans långfilmsdebut “Den vita ballongen” 1995. Det är med glädje, tacksamhet och spänning vi fått följa hans cineastiska resa som ständigt tar nya höjder.