Gud, Lukt och Henne

95 minuter Långfilm, Spelfilm Premiär 26 november, 2008

Handlar både om så kallade ”verkliga” människor, som en magdansös i Kairo, en fotbollspelare i Madrid och en före detta präst i Indien. Men den handlar också om att skådespelare från olika länder agerar i scener med varandra och även tillsammans med de verkliga människorna. Filmen har en huvudperson som rör sig som en guide mellan scenernoss att det finns mer mellan himmel och jord än vi anar.

Åldersgräns
Länder
Produktionsår

Press & bransch

  • Filmnummer
    9269

Mormor

19 minuter Dokumentär, Kortfilm Premiär 19 november, 2025

Ovary-Acting

13 minuter Animation, Kortfilm Premiär 26 november, 2025

Det var bara en olycka

101 minuter Drama Premiär 28 november, 2025

Våra nyheter

SVENSK KORTFILM C/O FOLKETS BIO HÖSTEN 2025

Under etiketten Svensk Kortfilm c/o Folkets Bio har vi genom åren visat högkvalitativ svensk kortfilm på bio och sedan starten 2008 har över 150 filmer ingått i programmet. Under hösten 2025 bjuder vi på några av de bästa kortfilmerna, uppmärksammade och visade på filmfestivaler runt om i världen.

Folkets Bio får ny verksamhetsledare

Folkets Bio får ny verksamhetsledare. Åsa Widman Falewicz börjar 15 september och ersätter Nilla Dahl.

JAFAR PANAHI VINNER GULDPALMEN I CANNES

Folkets Bio har distribuerat Jafar Panahis filmer sedan hans långfilmsdebut “Den vita ballongen” 1995. Det är med glädje, tacksamhet och spänning vi fått följa hans cineastiska resa som ständigt tar nya höjder.