Prick och Fläck på fläcken

45 minuter Barnfilm Premiär 28 september, 2013

Nya filmer med charmörerna Prick och Fläck. I deras värld är allt prickigt och fläckigt. Inte nog med att en av dem är täckt med fläckar och den andra är täckt med prickar, dessutom finns det ju prickar och fläckar överallt! Nu får vi följa med när Prick och Fläck bakar, de står bokstavligen på öronen, får vattkoppor, nya konstiga kliande prickar mitt i det prickiga och fläckiga. Och sist men inte minst ordnar de nyårsdisko.

Prick och Fläck på fläcken finns förutom på svenska också på samiska (lulesamiska), meänkiele (gällivarefinska) och romska (keldarash).

Versioneringarna har genomförts med stöd av Svenska Filminstitutet och medverkat har:

Samiska: Lulesamiska
Berättare: Elina Israelsson
Översättning: Sara Aira Fjellström

Meänkiele: Gällivarefinska – Jellivaransuomi
Berättare: Clary Isaksson
Översättning: Birgitta Rantatalo

Romska: Keldarash
Berättare: Domino Kai
Översättning: Domino Kai/Sonja Millon

Länder
Produktionsår

Utan Kelly

15 minuter Kortfilm, Spelfilm Premiär 18 mars, 2026

Celtic Utopia

90 minuter Dokumentär Premiär 27 mars, 2026

Fastest Fucking Car

11 minuter Kortfilm, Spelfilm Premiär 1 april, 2026

Våra nyheter

SVENSK KORTFILM C/O FOLKETS BIO VÅREN 2026

Under etiketten Svensk Kortfilm c/o Folkets Bio har vi genom åren visat högkvalitativ svensk kortfilm på bio och sedan starten 2008 har över 150 filmer ingått i programmet. Under våren 2026 bjuder vi på några av de bästa kortfilmerna, uppmärksammade och visade på filmfestivaler runt om i världen.

Folkets Bio får ny verksamhetsledare

Folkets Bio får ny verksamhetsledare. Åsa Widman Falewicz börjar 15 september och ersätter Nilla Dahl.

JAFAR PANAHI VINNER GULDPALMEN I CANNES

Folkets Bio har distribuerat Jafar Panahis filmer sedan hans långfilmsdebut “Den vita ballongen” 1995. Det är med glädje, tacksamhet och spänning vi fått följa hans cineastiska resa som ständigt tar nya höjder.