Polisorkestern som kom bort

87 minuter Långfilm, Spelfilm Premiär 25 december, 2007

Utstyrda i sina puderblå uniformer och fulla av förväntan anländer Alexandrias polisorkester till Israel, dit de har inbjudits för att spela på en invigning.

Efter en lång väntan på flygplatsen måste de till slut konstatera att ingen är där för att möta dem, att de knappt vet vart de ska och ännu mindre har en aning om hur de ska ta sig dit. Trots det hoppar de på en buss och sedan är det inte mycket som går rätt. Eller i alla fall inte som de tänkt sig. En charmig komedi fylld med oväntade möten och överaskande vändningar.

Vinnare Un Certain Regard – Jury Coup de Cur Cannes 2007

Länkar

Manus
Åldersgräns
Länder ,
Produktionsår
OriginaltitelBikur Ha-Tizmoret

Press & bransch

Visa mer

This World is Not My Own

97 minuter Dokumentär Premiär 6 oktober, 2023

GALATEA

8 minuter Drama, Kortfilm, Thriller Premiär 11 oktober, 2023

Höstlöv som faller

81 minuter Drama Premiär 13 oktober, 2023

Våra nyheter

Höstens kommande filmer

Vilka filmer har premiär genom Folkets Bio framöver? Ta en titt på programmet HÄR eller under kommande filmer-sidan. På webben uppdaterar vi regelbundet med nya titlar.

Streama Folkets Bios filmer

Flera av filmerna som hade premiär under vintern och våren 2023 går nu att streama, på filmens sida hittar du länkar. Klicka på titeln nedan.

FOLKETS BIO 50 ÅR!

Nu ska vi fira biovänner – välkomna! Klicka på biografens namn för att komma till program och biljettbokning. KINO – LundLund har laddat upp med röda mattan-premiär för Cannesvinnaren ’Höstlöv som faller’, stumfilmsvisning med livemusik av 100 års firande Gunnar Hedes saga, tårtkalas vid barnfilmspremiären av Kalles klätterträd, filmquiz med fina priser, utlottningar, fina erbjudanden till publiken och mycket mer! PANORA – MalmöVarmt välkommen till en festlig helg på bion med premiärvisningar, samtal, livemusik, mingel och specialvisningar till extra förmånliga priser! HAGABION – GöteborgVälkomna på premiär ‘Höstlöv som faller’ – en efterlängtad come-back av Aki Kaurismäki; quiz & tårtkalas, ballonger & affischbonanza; nypremiär på ‘Kalles klätterträd’ och andra små finurliga filmer från Peter Cohen och Olof Landström för en ny generation barn; hurrarop och gamla goda Folkets Bios klassiker.