Leningrad Cowboys Meet Moses

94 minuter Långfilm, Spelfilm Premiär 16 februari, 1994

Leningrad Cowboys reser från USA till Mexico och goes totally loco. De dricker tequila i massor, några bandmedlemmar låter mustacherna växa till riktiga klassiska texmex-mustacher medan andra dricker ihjäl sig. De överlevande nås av ett telegram som innehåller ett erbjudande om gig på Coney Island. De reser dit och fortsätter sedan en kaotisk resa genom Europa.

Aki Kaurismäki är känd för sina socialrealistiska skildringar och svarta kärleksförklaringar till ett dystert Finland. Filmer med komiska och ömsinta inslag.

Folkets Bio har inte filmen i biografdistribution.

Språk
Produktionsår

Press & bransch

  • Pressmaterial
  • Marknadsföringsmaterial
  • Filmnummer
    9660
Visa mer

Space Cadet

86 minuter Animation Premiär 13 februari, 2026

Amrum

93 minuter Drama Premiär 20 februari, 2026

Romería

114 minuter Drama Premiär 13 mars, 2026

Våra nyheter

Kontorsplats i Hornstull

Letar du efter en inspirerande arbetsplats nära vatten och stadspuls? Här erbjuder vi trevliga kontorsplatser och mindre mötesrum för både fokuserat arbete och teamdagar.

SVENSK KORTFILM C/O FOLKETS BIO HÖSTEN 2025

Under etiketten Svensk Kortfilm c/o Folkets Bio har vi genom åren visat högkvalitativ svensk kortfilm på bio och sedan starten 2008 har över 150 filmer ingått i programmet. Under hösten 2025 bjuder vi på några av de bästa kortfilmerna, uppmärksammade och visade på filmfestivaler runt om i världen.

Folkets Bio får ny verksamhetsledare

Folkets Bio får ny verksamhetsledare. Åsa Widman Falewicz börjar 15 september och ersätter Nilla Dahl.