Teza

140 minuter Långfilm, Spelfilm Premiär 20 november, 2009

Etiopiens store filmregissör är tillbaka med en poetisk och visuellt vacker sannsaga om sitt lands tragiska nutidshistoria. Filmen följer läkaren Anberber när han under de första kaotiska åren av Mengistus marxistiska regim i mitten av 70-talet, återvänder till sin hemby efter många år av exil i Tyskland.

Han finner ett Etiopien i krig, där föräldrar tvingas gömma sina söner i rädsla för att militären ska komma och kräva deras tjänster. Anberbers dröm om att kunna hjälpa sina landsmän förvandlas till en mardröm där hans kastas mellan ilska, sorg och en känsla av total maktlöshet. Med flashbacks från förr blandade med dagens verklighet berättar filmen ett lands historia sett genom en ung man med storslagna drömmar och många tunga besvikelser. Vinnare av FESPACO 2009 och Cinemafrica 2009.

 

Manus
Text
Länder
Produktionsår
OriginaltitelTeza

Press & bransch

  • Pressmaterial
  • Marknadsföringsmaterial
  • Affisch Teza
  • Filmnummer
    9322
Visa mer

Space Cadet

86 minuter Animation Premiär 13 februari, 2026

Amrum

93 minuter Drama Premiär 20 februari, 2026

Romería

114 minuter Drama Premiär 13 mars, 2026

Våra nyheter

Kontorsplats i Hornstull

Letar du efter en inspirerande arbetsplats nära vatten och stadspuls? Här erbjuder vi trevliga kontorsplatser och mindre mötesrum för både fokuserat arbete och teamdagar.

SVENSK KORTFILM C/O FOLKETS BIO HÖSTEN 2025

Under etiketten Svensk Kortfilm c/o Folkets Bio har vi genom åren visat högkvalitativ svensk kortfilm på bio och sedan starten 2008 har över 150 filmer ingått i programmet. Under hösten 2025 bjuder vi på några av de bästa kortfilmerna, uppmärksammade och visade på filmfestivaler runt om i världen.

Folkets Bio får ny verksamhetsledare

Folkets Bio får ny verksamhetsledare. Åsa Widman Falewicz börjar 15 september och ersätter Nilla Dahl.