Ville och Vilda Kanin

35 minuter Barnfilm, Klassiker, Knattefilm Premiär 1 januari, 2006

Ville och Vilda Kanin, 29 min (2006)
Ville Kanin bor i sin bur på en gård. En dag rymmer han. I skogen träffar han Vilda Kanin som plåstrar om en sårad hare. Ville och Vilda plockar lingon och svamp. En gammal kråka skrämmer slag på Ville men riktigt farligt blir det först när Vilda nästan blir tagen av en rovfågel. Haren, musen, igelkotten, mullvaden och hackspetten ställer till kaos i Vildas håla. Ville vill hem, men upptäcker att han inte längre kan återvända till gården och att det är hos Vilda han egentligen hör hemma.


Jag och Girafferna, 7 min (1996)
En liten ensam flicka hittar sällskap i sina fantasidjur. Men djuren, två fnittriga giraffer och en väldigt slö krokodil, är inte helt lätt att tas med.

Språk
Åldersgräns
Länder
Produktionsår
OriginaltitelVille och Vilda Kanin

Celtic Utopia

90 minuter Dokumentär Premiär 27 mars, 2026

Fastest Fucking Car

11 minuter Kortfilm, Spelfilm Premiär 1 april, 2026

Restless Sleeper

7 minuter Animation, Kortfilm Premiär 8 april, 2026

Våra nyheter

SVENSK KORTFILM C/O FOLKETS BIO VÅREN 2026

Under etiketten Svensk Kortfilm c/o Folkets Bio har vi genom åren visat högkvalitativ svensk kortfilm på bio och sedan starten 2008 har över 150 filmer ingått i programmet. Under våren 2026 bjuder vi på några av de bästa kortfilmerna, uppmärksammade och visade på filmfestivaler runt om i världen.

Folkets Bio får ny verksamhetsledare

Folkets Bio får ny verksamhetsledare. Åsa Widman Falewicz börjar 15 september och ersätter Nilla Dahl.

JAFAR PANAHI VINNER GULDPALMEN I CANNES

Folkets Bio har distribuerat Jafar Panahis filmer sedan hans långfilmsdebut “Den vita ballongen” 1995. Det är med glädje, tacksamhet och spänning vi fått följa hans cineastiska resa som ständigt tar nya höjder.