There is no evil

150 minuter Drama Premiär 11 september, 2020

Ett samhälle som tillåter dödsstraff behöver människor som är villiga att döda. Fyra män står inför ett omöjligt men enkelt val. Oavsett vilket beslut de fattar, kommer det att förstöra deras liv för all framtid.

Heshmat, en exemplarisk familjeman, ger sig iväg tidigt varje morgon. Vart åker han? Pouya kan inte förmå sig att gå emot allt han står för, och döda en annan människa. Javad anar inte att frieriet han i hemlighet planerat på sin älskades födelsedag inte kommer att vara den största överraskningen den dagen. Bahram kan inte utöva sitt yrke som läkare och har bestämt sig för att berätta varför för sin brorsdotter.

Överleva eller göra motstånd? Filmen ställer frågan i fyra sammanlänkade berättelser som pendlar mellan vardaglig närhet och våldsam dramatik.

Vinnare av Guldbjörnen vid Berlin Filmfestival 2020!

Språk
Text
Åldersgräns
Produktionsår
Originaltitel Sheytan vojud nadarad

Celtic Utopia

90 minuter Dokumentär Premiär 27 mars, 2026

Fastest Fucking Car

11 minuter Kortfilm, Spelfilm Premiär 1 april, 2026

Restless Sleeper

7 minuter Animation, Kortfilm Premiär 8 april, 2026

Våra nyheter

SVENSK KORTFILM C/O FOLKETS BIO VÅREN 2026

Under etiketten Svensk Kortfilm c/o Folkets Bio har vi genom åren visat högkvalitativ svensk kortfilm på bio och sedan starten 2008 har över 150 filmer ingått i programmet. Under våren 2026 bjuder vi på några av de bästa kortfilmerna, uppmärksammade och visade på filmfestivaler runt om i världen.

Folkets Bio får ny verksamhetsledare

Folkets Bio får ny verksamhetsledare. Åsa Widman Falewicz börjar 15 september och ersätter Nilla Dahl.

JAFAR PANAHI VINNER GULDPALMEN I CANNES

Folkets Bio har distribuerat Jafar Panahis filmer sedan hans långfilmsdebut “Den vita ballongen” 1995. Det är med glädje, tacksamhet och spänning vi fått följa hans cineastiska resa som ständigt tar nya höjder.