Sport Kids 3: Dans för livet & Varicella

60 minuter Barnfilm, Dokumentär Premiär 16 October, 2015

Dans för livet
av Erlend E. Mo

Vilde är en tolvårig tjej som bor mitt i en stor skog bland höga berg i Telemark i Norge. Hon drömmer om att bli den första flickan någonsin att bli mästare i halling, något som de flesta säger är omöjligt. Halling är den mest ”macho” av alla norska folkdanser och kräver enorm styrka och uthållighet. Ingen flicka har någonsin fått tävla i hallingmästerskapet, inte förrän nu när Vilde charmat sig in i både dansen och tävlingen. Nu förbereder hon sig för riksmästerskapet. Men hennes högsta önskan är faktiskt inte att vinna det, utan att se sin älskade morfar vinna kampen mot sin cancer. Hon är övertygad om att hennes styrkeuppvisning kan förlänga hans liv.

 

Varicella
av Victor Kossakovsky

Systrarna Nastia, 13 år, och Polina, 7 år, delar samma dröm om att bli solistdansare. De är elever vid den prestigefyllda Ryska balettakademin, dit de valts ut bland 5500 begåvade barn från hela landet. För att få sin dröm att gå i uppfyllelse tränar de hårt, sex timmar varje vardag.

När Polina avslutat det första året måste hon klara ett tufft prov för att få fortsätta vid akademin. Nastia hjälper henne finslipa sin dans under helgerna, hemma i deras enkla hus i en förort till Sankt Petersburg.

Nastia är en stor talang och skulle kunna bli balettstjärna i framtiden. Men hon är liten och mager för sin ålder. Kan hon utveckla en ballerinas styrka? Systrarna vet att bara några få elever kommer att bli solister, men de tar sig an utmaningen tillsammans och ger varandra kraft.

 

6 barn, 6 sporter, 6 länder, 6 drömmar.

SPORT KIDS 1-3 är en nordisk dokumentärserie (Danmark, Sverige och Norge) bestående av 6 st filmer om barn och ungdomar som tar sin sport på största allvar. Sumobrottning i Japan, cheerleading i Sverige, BMX-cykling i Sydafrika, fäktning i Danmark, hallingdans i Norge och balett i Ryssland.

OBS ! DVDn SPORT KIDS 1-3 innehåller alla sex filmerna:
SPORT KIDS 1 (Danmark 2015)
SPORT KIDS 2 (Sverige 2015)
SPORT KIDS 3 (Norge 2015)

Länder
Produktionsår
OriginaltitelSport Kids

Press & bransch

Visa mer

The Umesh Chronicles

124 minuter Drama Premiär 25 July, 2025

Trans Memoria

72 minuter Dokumentär Premiär 8 August, 2025

Onkel Jens

99 minuter Drama, Komedi Premiär 22 August, 2025

Våra nyheter

JAFAR PANAHI VINNER GULDPALMEN I CANNES

Folkets Bio har distribuerat Jafar Panahis filmer sedan hans långfilmsdebut “Den vita ballongen” 1995. Det är med glädje, tacksamhet och spänning vi fått följa hans cineastiska resa som ständigt tar nya höjder.

Indisk Filmsommar 2025

Indisk film är så mycket mer än färgsprakande musiknummer. Under de senaste åren har Indiens filmskapare tagit världen med storm – från hyllade debutanter till Cannesvinnare och festivalfavoriter.

Streama Folkets Bios filmer

Flera av filmerna som hade premiär under 2023-2024 går nu att streama, på filmens sida hittar du länkar. Klicka på titeln nedan.