Solan och Ludvig – Jul i Flåklypa

73 minuter Animation, Barnfilm, Långfilm Premiär 11 oktober, 2014

Solan, Ludvig och Reodor från Flåklypa är tillbaka. Det närmar sig jul, och Flåklypa Tidene-redaktör Frimand Plösen har lovat bygden snö. När Ludvig så önskar sig samma sak, är inte uppfinnare Reodor Felgen svår att övertala till att bygga världens kraftigaste snömaskin. Men rätt vad det är försvinner Reodor, och så försvinner snömaskinen. Solan och Ludvig måste då fixa julstämning alldeles själva. Men först måste de rädda Flåklypa från världens värsta snöstorm.

Text
Länder
Produktionsår
OriginaltitelSolan og Ludvig - Jul i Flåklypa

Press & bransch

Visa mer

Syster Min

12 minuter Drama, Kortfilm Premiär 7 oktober, 2026

Kärlek över Tanger

116 minuter Drama Premiär 9 oktober, 2026

Mesa Verde

14 minuter Dokumentär, Kortfilm Premiär 14 oktober, 2026

Våra nyheter

SVENSK KORTFILM C/O FOLKETS BIO HÖSTEN 2026

Under etiketten Svensk Kortfilm c/o Folkets Bio har vi genom åren visat högkvalitativ svensk kortfilm på bio och sedan starten 2008 har över 200 filmer ingått i programmet. Under hösten 2026 bjuder vi på några av de bästa kortfilmerna, uppmärksammade och visade på filmfestivaler runt om i världen.

Vi söker praktikant till hösten!

Är du en driven och kreativ person som vill lära dig mer om hur film når sin publik? Är du nyfiken på hur filmdistribution fungerar i praktiken – från idé till visning? Då kanske du är vår nästa praktikant. Vi söker dig som har intresse för projektledning och kulturproduktion, och som vill utveckla dina färdigheter i en idéburen kulturorganisation som drivs av kärlek till filmen och biografen.

MINA DRÖMMARS LAND

Projektet är en nationell satsning på kort dokumentärfilm, initierad av Svenska Filminstitutet och Sveriges Television i samarbete med Folkets Bio, särskilt framtagen inför valåret 2026. Filmerna är producerade av erfarna regissörer med starkt eget filmspråk och är skapade för att inte bara ses – utan också samtalas om och delas med publik i hela landet.