Ormtyglar + Alla döda små djur

30 minuter Animerad film, Barnfilm, Spelfilm Premiär 15 februari, 2019

Två små filmer om de stora frågorna för barn mellan sex och nio

Ormtyglar
av Charlotta Lennartsdotter
På en gård någonstans i Norrbotten bor en storasyster och en lillebror. Precis som alla syskon bråkar de ibland, till exempel när lillebror vill leka att en läderrem är en orm, medan systern vill ha den till tygel. Bråket får en oväntad utgång när lillebror plötsligt är försvunnen.

Alla döda små djur
av Michael Ekblad
Efter en bok av två av våra främsta bilderboksmakare Ulf Nilsson och Eva Eriksson.

Ester var alltid mycket modig. Själv var jag liten och rädd. Denna tråkiga sommardag startade vi en firma som hette Begravningar AB. Vi skulle göra världens bästa begravningar och hjälpa alla stackars döda djur som låg på jorden. Esters jobb var att gräva. Jag skulle skriva dikter. Och Esters lillebror Putte skulle gråta. /Ulf Nilsson

Trailer: https://vimeo.com/314039436

Språk
Åldersgräns
Länder
Produktionsår

Press & bransch

  • Marknadsföringsmaterial
  • Annonser
  • Filmnummer
    9912
Visa mer

En Juldröm

15 minuter Drama, Familjefilm, Kortfilm Premiär 21 december, 2025

Lek med Alfons Åberg

37 minuter Barnfilm, Knattefilm Premiär 16 januari, 2026

Hind Rajab – rösten från Gaza

89 minuter Drama, Hybridfilm Premiär 30 januari, 2026

Våra nyheter

Kontorsplats i Hornstull

Letar du efter en inspirerande arbetsplats nära vatten och stadspuls? Här erbjuder vi trevliga kontorsplatser och mindre mötesrum för både fokuserat arbete och teamdagar.

SVENSK KORTFILM C/O FOLKETS BIO HÖSTEN 2025

Under etiketten Svensk Kortfilm c/o Folkets Bio har vi genom åren visat högkvalitativ svensk kortfilm på bio och sedan starten 2008 har över 150 filmer ingått i programmet. Under hösten 2025 bjuder vi på några av de bästa kortfilmerna, uppmärksammade och visade på filmfestivaler runt om i världen.

Folkets Bio får ny verksamhetsledare

Folkets Bio får ny verksamhetsledare. Åsa Widman Falewicz börjar 15 september och ersätter Nilla Dahl.