Min mamma hade fjorton barn

80 minuter Dokumentär, Långfilm Premiär 25 februari, 2000

Detta är en berättelse utan skygglappar, lika rak som poetisk, där det ytterst privata växer till universella frågor om kärlek och svek, om minnets och förträngningars betydelse.

Det är regissören Lars-Lennart Forsbergs självbiografiska film om sin uppväxt i Stockholms barnrikaste familj under en tid då barnbidrget ännu ej var uppfunnet. Det är samtidigt ett unikt, avskalat, för att inte säga naket porträtt av den kvinna som födde alla dessa barn.

– första pris i Göteborg Filmfestival – Filminstitutets Guldbagge för bästa dokumentär, – första pris Nordisk Panorama 2000 och – Silverduvan i Leipzig Film Festival

Åldersgräns
Länder
Produktionsår

Press & bransch

Visa mer

En Juldröm

15 minuter Drama, Familjefilm, Kortfilm Premiär 21 december, 2025

Lek med Alfons Åberg

37 minuter Barnfilm, Knattefilm Premiär 16 januari, 2026

Hind Rajab – rösten från Gaza

89 minuter Drama, Hybridfilm Premiär 30 januari, 2026

Våra nyheter

Kontorsplats i Hornstull

Letar du efter en inspirerande arbetsplats nära vatten och stadspuls? Här erbjuder vi trevliga kontorsplatser och mindre mötesrum för både fokuserat arbete och teamdagar.

SVENSK KORTFILM C/O FOLKETS BIO HÖSTEN 2025

Under etiketten Svensk Kortfilm c/o Folkets Bio har vi genom åren visat högkvalitativ svensk kortfilm på bio och sedan starten 2008 har över 150 filmer ingått i programmet. Under hösten 2025 bjuder vi på några av de bästa kortfilmerna, uppmärksammade och visade på filmfestivaler runt om i världen.

Folkets Bio får ny verksamhetsledare

Folkets Bio får ny verksamhetsledare. Åsa Widman Falewicz börjar 15 september och ersätter Nilla Dahl.