Love is the Devil

90 minuter Långfilm Premiär 19 februari, 1999

Året är 1971 och den kontroversielle brittiske konstnären Francis Bacon (Derek Jacobi) välkomnas till Grand Palais i Paris som århundradets främste nu levande målare. I samma ögonblick sväljer hans modell och älskare sedan sju år George Dyer (Daniel Craig) en dödlig cocktail av piller och alkohol på deras hotellrum. Filmen skildrar det intensiva och destruktiva förhållandet mellan den grandiosa konstnären och mannen som blev hans älskare och kom att stå modell för några av hans mest koncentrerade och firade verk.

Åldersgräns
Länder

Press & bransch

  • Filmnummer
    542

Celtic Utopia

90 minuter Dokumentär Premiär 27 mars, 2026

Fastest Fucking Car

11 minuter Kortfilm, Spelfilm Premiär 1 april, 2026

Restless Sleeper

7 minuter Animation, Kortfilm Premiär 8 april, 2026

Våra nyheter

SVENSK KORTFILM C/O FOLKETS BIO VÅREN 2026

Under etiketten Svensk Kortfilm c/o Folkets Bio har vi genom åren visat högkvalitativ svensk kortfilm på bio och sedan starten 2008 har över 150 filmer ingått i programmet. Under våren 2026 bjuder vi på några av de bästa kortfilmerna, uppmärksammade och visade på filmfestivaler runt om i världen.

Folkets Bio får ny verksamhetsledare

Folkets Bio får ny verksamhetsledare. Åsa Widman Falewicz börjar 15 september och ersätter Nilla Dahl.

JAFAR PANAHI VINNER GULDPALMEN I CANNES

Folkets Bio har distribuerat Jafar Panahis filmer sedan hans långfilmsdebut “Den vita ballongen” 1995. Det är med glädje, tacksamhet och spänning vi fått följa hans cineastiska resa som ständigt tar nya höjder.