Jag vill se Gällivare brinna

13 minuter Drama, Kortfilm Premiär 28 april, 2021

Två killar träffas på fjället under midnattssolen. Deras lekfulla upptåg bär på en kritik riktad mot hemstaden Gällivare. Med ett magnifikt foto och stor känslighet skildras komplexa teman som utanförskap, vänskap och kärlek.

Språk
Länder
Produktionsår
OriginaltitelJag vill se Gällivare brinna

Press & bransch

DJ Ahmet

99 minuter Drama Premiär 5 december, 2025

En Juldröm

15 minuter Drama, Familjefilm, Kortfilm Premiär 21 december, 2025

Lek med Alfons Åberg

37 minuter Barnfilm, Knattefilm Premiär 16 januari, 2026

Våra nyheter

Kontorsplats i Hornstull

Letar du efter en inspirerande arbetsplats nära vatten och stadspuls? Här erbjuder vi trevliga kontorsplatser och mindre mötesrum för både fokuserat arbete och teamdagar.

SVENSK KORTFILM C/O FOLKETS BIO HÖSTEN 2025

Under etiketten Svensk Kortfilm c/o Folkets Bio har vi genom åren visat högkvalitativ svensk kortfilm på bio och sedan starten 2008 har över 150 filmer ingått i programmet. Under hösten 2025 bjuder vi på några av de bästa kortfilmerna, uppmärksammade och visade på filmfestivaler runt om i världen.

Folkets Bio får ny verksamhetsledare

Folkets Bio får ny verksamhetsledare. Åsa Widman Falewicz börjar 15 september och ersätter Nilla Dahl.