Jag är fan en panter

89 minuter Dokumentär, Långfilm Premiär 13 september, 2014

Biskopsgården i Göteborg har drabbats av flera skottlossningar som lett till dödsfall. Ungdomar i området vägrar att stå och titta på medan världen runtomkring dem rasar. De organiserar sig och bildar Pantrarna för upprustning av förorten. De kräver delaktighet i beslut som tas av politiker och tjänstemän. De vill skapa en maktförskjutning som innebär mer makt åt folket. Vi följer pantrarna genom glädje och sorg i deras kamp för rättvisa.

Pantrarna är inspirerade av den amerikanska Black Panther-rörelsen och jobbar på gräsrotsnivå. Med stort engagemang samordnar de studie- och seminarieresor till andra förorter som Husby och Rosengård, de skapar en skidresa för tonåringar som aldrig åkt till en skidort, de anordnar en skrivarstudio med Johannes Anyuru, de arrangerar en nattlig aktion för tända gatlyktor när stadsdelsförvaltningen struntar i att hålla gatorna upplysta. De arrangerar lokala festivaler på 1 maj med internationella gäster som bandet Dead Prez och Bobby Seale från Black Panther-rörelsen. De stormar stadsdelsmöten och säger ifrån när media säljer ut förorten som fylld av gängkriminalitet och skottlossningar. Deras vardag kantas även av dödsfall – alltför många – och i en sekvens möter vi Pantrarna gråtande vid en minnesstund för ett av skottlossningarnas offer.

Det som är slående i filmen är Pantrarnas engagemang, hoppfullhet och förändringsvilja. De verkar som en positiv motkraft till medias förortsrapportering, negativa händelser och omvärldens fördomar.

Medverkande
Språk
Text
Länder
Produktionsår
OriginaltitelJag är fan en panter

Press & bransch

Visa mer

Heart of an Astronaut

15 minuter Dokumentär, Kortfilm Premiär 29 november, 2023

Scrapper

84 minuter Drama Premiär 1 december, 2023

Leila

25 minuter Dokumentär, Kortfilm Premiär 6 december, 2023

Våra nyheter

Ledig tjänst på Folkets Bio

Verksamhetsledare till Folkets Bio Vill du ta kvalitetsfilmen in i framtiden? Är du film- och kulturintresserad och vill jobba i ett idéburet sammanhang? Har du erfarenhet av marknadsföring, påverkansarbete och press? Då kan rollen som verksamhetsledare på Folkets Bio passa dig. Uppdraget Du arbetar med filmpolitiskt påverkansarbete, marknadsföring och pressansvar.

Höstens kommande filmer

Vilka filmer har premiär genom Folkets Bio framöver? Ta en titt på programmet HÄR eller under kommande filmer-sidan. På webben uppdaterar vi regelbundet med nya titlar.

Streama Folkets Bios filmer

Flera av filmerna som hade premiär under vintern och våren 2023 går nu att streama, på filmens sida hittar du länkar. Klicka på titeln nedan.