Stream

Hitler och vi på Klamparegatan

80 minuter Långfilm Premiär 29 augusti, 1997

Det var en hård och ruggig tid och det närmade sig ofärstider. Det var inte lätt att växa upp och få hela andra världskriget rakt i huvudet.

Hitler och vi på Klamparegatan bygger på Göteborgsförfattaren Eric S Alexanderssons självbiografiska romaner om en pojkes uppväxt i Masthugget på trettiotalet. Eric jobbar som tidningspojke och följer ivrigt med i världsbegivenheterna som just i början av 1933 är koncentrerade till en viss ny rikskansler i Berlin.

Länkar

Åldersgräns
Länder
OriginaltitelHitler och vi på Klamparegatan

Press & bransch

  • Filmnummer
    469

Mormor

19 minuter Dokumentär, Kortfilm Premiär 19 november, 2025

Ovary-Acting

13 minuter Animation, Kortfilm Premiär 26 november, 2025

Det var bara en olycka

101 minuter Drama Premiär 28 november, 2025

Våra nyheter

SVENSK KORTFILM C/O FOLKETS BIO HÖSTEN 2025

Under etiketten Svensk Kortfilm c/o Folkets Bio har vi genom åren visat högkvalitativ svensk kortfilm på bio och sedan starten 2008 har över 150 filmer ingått i programmet. Under hösten 2025 bjuder vi på några av de bästa kortfilmerna, uppmärksammade och visade på filmfestivaler runt om i världen.

Folkets Bio får ny verksamhetsledare

Folkets Bio får ny verksamhetsledare. Åsa Widman Falewicz börjar 15 september och ersätter Nilla Dahl.

JAFAR PANAHI VINNER GULDPALMEN I CANNES

Folkets Bio har distribuerat Jafar Panahis filmer sedan hans långfilmsdebut “Den vita ballongen” 1995. Det är med glädje, tacksamhet och spänning vi fått följa hans cineastiska resa som ständigt tar nya höjder.