Mumintrollens farliga midsommar

73 minuter Animation, Barnfilm, Långfilm Premiär 13 februari, 2009

En lugn sommardag i Mumindalen avbryts av ett vulkanutbrott och en väldig flodvåg. Vattnet översvämmar hela dalen, och muminfamiljen tar sin tillflykt till ett märkligt hus som driver omkring på vattnet.

Det visar sig att det inte är något vanligt hus, utan en teaterscen – och teaterråttan Emmas hem. Lite motvilligt går Emma med på att hjälpa familjen att sätta upp ett skådespel med Muminpappan som författare. Flera ur muminfamiljen kommer på villovägar, men till slut hittar alla tillbaka till teatern och hinner se Muminpappans teaterföreställning.

 

Åldersgräns
Länder
Produktionsår
OriginaltitelMuumi ja vaarallinen juhannus

Press & bransch

  • Filmnummer
    9280

Strejkarna

87 minuter Dokumentär, Valår Premiär 15 maj, 2026

Fantastique

71 minuter Hybriddokumentär, Ungdomsfilm Premiär 29 maj, 2026

Calle Malaga

116 minuter Drama Premiärdatum ej satt

Våra nyheter

MINA DRÖMMARS LAND

Projektet är en nationell satsning på kort dokumentärfilm, initierad av Svenska Filminstitutet och Sveriges Television i samarbete med Folkets Bio, särskilt framtagen inför valåret 2026. Filmerna är producerade av erfarna regissörer med starkt eget filmspråk och är skapade för att inte bara ses – utan också samtalas om och delas med publik i hela landet.

SVENSK KORTFILM C/O FOLKETS BIO VÅREN 2026

Under etiketten Svensk Kortfilm c/o Folkets Bio har vi genom åren visat högkvalitativ svensk kortfilm på bio och sedan starten 2008 har över 150 filmer ingått i programmet. Under våren 2026 bjuder vi på några av de bästa kortfilmerna, uppmärksammade och visade på filmfestivaler runt om i världen.

Folkets Bio får ny verksamhetsledare

Folkets Bio får ny verksamhetsledare. Åsa Widman Falewicz börjar 15 september och ersätter Nilla Dahl.