Winky och jakten på den försvunna hästen

83 minuter Barnfilm, Långfilm Premiär 29 oktober, 2008

Winky och jakten på den försvunna hästen är den andra filmen om lilla Winky som har flyttat från Kina till Holland, och som älskar hästar.

I den första filmen får Winky i uppdrag att ta hand om Amerigo, jultomtens häst, till nästa jul. Hennes högsta önskan är att lära sig rida, och till slut har föräldrarna gått med på att låta Winky få ta ridlektioner, men hon måste lova att inte rida Amerigo. En dag när hon är ensam på gården gör hon det som hon absolut inte får.

Länkar

Manus
Åldersgräns
Länder
Produktionsår
OriginaltitelWaar is het paard van Sinterklaas?

Press & bransch

Visa mer

Space Cadet

86 minuter Animation Premiär 13 februari, 2026

Amrum

93 minuter Drama Premiär 20 februari, 2026

Romería

114 minuter Drama Premiär 13 mars, 2026

Våra nyheter

Kontorsplats i Hornstull

Letar du efter en inspirerande arbetsplats nära vatten och stadspuls? Här erbjuder vi trevliga kontorsplatser och mindre mötesrum för både fokuserat arbete och teamdagar.

SVENSK KORTFILM C/O FOLKETS BIO HÖSTEN 2025

Under etiketten Svensk Kortfilm c/o Folkets Bio har vi genom åren visat högkvalitativ svensk kortfilm på bio och sedan starten 2008 har över 150 filmer ingått i programmet. Under hösten 2025 bjuder vi på några av de bästa kortfilmerna, uppmärksammade och visade på filmfestivaler runt om i världen.

Folkets Bio får ny verksamhetsledare

Folkets Bio får ny verksamhetsledare. Åsa Widman Falewicz börjar 15 september och ersätter Nilla Dahl.