MÄNNISKOR ÄR SOM DANSANDE STJÄRNOR – En resa till det Heliga Landet

74 minuter Dokumentär, Långfilm Premiär 8 april, 2005

Förintelsen under andra världskriget bestämde och formade Majs barndom.

I filmen Människor är som dansande stjärnor reser Maj både bakåt i tiden och i nutid, för att se hur människor i Israel formats av historien och hur deras gärningar i Palestina bestäms av det förflutna. I filmen träffar vi bland annat den sista stora nazistjägaren, chefen för Simon Wiesenthalcentret i Jerusalem, Efraim Zuroff, som bl.a. jagat baltiska krigsförbrytare i Sverige.

Åldersgräns
Länder
Produktionsår
OriginaltitelMänniskor är som dansande stjärnor

Press & bransch

Visa mer

Space Cadet

86 minuter Animation Premiär 13 februari, 2026

Amrum

93 minuter Drama Premiär 20 februari, 2026

Romería

114 minuter Drama Premiär 13 mars, 2026

Våra nyheter

Kontorsplats i Hornstull

Letar du efter en inspirerande arbetsplats nära vatten och stadspuls? Här erbjuder vi trevliga kontorsplatser och mindre mötesrum för både fokuserat arbete och teamdagar.

SVENSK KORTFILM C/O FOLKETS BIO HÖSTEN 2025

Under etiketten Svensk Kortfilm c/o Folkets Bio har vi genom åren visat högkvalitativ svensk kortfilm på bio och sedan starten 2008 har över 150 filmer ingått i programmet. Under hösten 2025 bjuder vi på några av de bästa kortfilmerna, uppmärksammade och visade på filmfestivaler runt om i världen.

Folkets Bio får ny verksamhetsledare

Folkets Bio får ny verksamhetsledare. Åsa Widman Falewicz börjar 15 september och ersätter Nilla Dahl.