Tystnaden i Sápmi

72 minuter Dokumentär Premiär 23 september, 2022

Tystnaden har varit en överlevnadsstrategi för Marion och Ida. Men nu har de fått nog. Med sina egna personliga berättelser om att överleva sexuella övergrepp, har de slutligen hittat modet att säga ifrån, oavsett vad det kostar. Tystnaden i Sápmi följer Marion och Ida när de båda försöker hitta svar på svåra frågor kring sina traumatiska upplevelser. En film om tabun och händelser som har drabbat många samiska unga kvinnor – i generationer.

Vissa webbläsare har problem att ladda ned pressbilderna högupplöst, i så fall kontakta: hanna.sersam@folketsbio.se

Språk
Text
Åldersgräns
Länder
Produktionsår
OriginaltitelTystnaden i Sápmi

Efter Sagolandet

97 minuter Dokumentär Premiär 6 juni, 2025

The Umesh Chronicles

124 minuter Drama Premiär 25 juli, 2025

Trans Memoria

72 minuter Dokumentär Premiär 8 augusti, 2025

Våra nyheter

Indisk Filmsommar 2025

Indisk film är så mycket mer än färgsprakande musiknummer. Under de senaste åren har Indiens filmskapare tagit världen med storm – från hyllade debutanter till Cannesvinnare och festivalfavoriter.

Folkets Bio riks söker ny verksamhetsledare

Placeringsort är Stockholm. Anställningen är en särskild visstidsanställning på 60% fr om september 2025 till och 30 januari 2026.

Folkets Bio på Göteborg filmfestival 2025

Sju av våra långfilmer får sina första visningar på årets filmfestival i Göteborg 24 januari – 2 februari. Klicka på titeln för länk till biljetter.