The Black Power Mixtape 1967-1975

92 minuter Dokumentär, Långfilm Premiär 1 april, 2011

Med arkivmaterial som legat glömt i svenska källare i över 30 år berättar The Black Power Mixtape 1967-1975 historien om den afro-amerikanska medborgarrättskampen under åren 1967-1975. Regissören kombinerar mäktigt arkivmaterial och musik från bland andra Questlove med nutida intervjuer från nu ledande afro-amerikanska artister, aktivister och forskare. Medverkar gör Angela Davis, Stokely Carmichael, Erykah Badu, Talib Kweli, Harry Belafonte, Questlove, med flera. Co-producerad av Danny Glover. Tävlingsfilm på Sundancefestivalen 2011, där den tog hem priset för Bästa klippning, samt i Panorama-sektionen på Berlinale 2011.

 

Språk
Text
Åldersgräns
Länder
Produktionsår

Pappan, taxin, natten

6 minuter Dokumentär, Kortfilm Premiär 5 april, 2023

Storm

83 minuter Drama Premiär 5 april, 2023

Gösta Petter-land

14 minuter Animation, Dokumentär, Kortfilm Premiär 12 april, 2023

Våra nyheter

FOLKETS BIO 50 ÅR!

1973 gick ridån upp för en ny epok inom svensk film när Folkets Bio bildades. Var med när vi tar klivet in i de nästa 50 åren, lika fast beslutna idag att med kärlek till filmen och publiken fortsätta att erbjuda ett brett och inkluderande filmutbud på biograferna och varhelst film visas.

PÅ GÅNG

KRAVALLERNA I GÖTEBORG 2001 – VAR DU DÄR? HAGABION 21 april! Se filmerna PÅ HVITFELDTSKA BODDE VI , TERRORISTER – EN FILM OM DE DÖMDA och SKOTTEN PÅ VASAPLATSEN och träffa andra som också var där. Efter varje filmvisning följer ett samtal med personer nära förknippade med händelserna den här dagen.

Vårens kommande filmer

Vilka filmer har premiär genom Folkets Bio framöver? Ta en titt på programmet HÄR eller under kommande filmer-sidan. Programbladet går att skriva ut och på webben uppdaterar vi regelbundet med nya titlar.