Son of the Mullah

På bio 100 minuter Dokumentär Premiär 1 september, 2023

Den iranska journalisten Roohollah Zam föddes i en högt uppsatt prästfamilj. Efter att ha motsatt sig regimen tvingas han lämna landet och lever i exil i Frankrike, varifrån han driver en nyhetskanal som avslöjar regimens maktmissbruk. 2019 börjar Nahid Persson filma Roohollah och hans familj där de lever instängda och under skydd. Men regimen lyckas infiltrera hans nätverk och planterar infiltratörer som utger sig för att vara regimkritiker. Rooholla lockas in i en fälla och kidnappas till Iran. Efter 14 månader i fängelse avrättas han.

Språk
Text
Åldersgräns
Länder
Produktionsår
OriginaltitelSon of the Mullah

This World is Not My Own

97 minuter Dokumentär Premiär 6 oktober, 2023

GALATEA

8 minuter Drama, Kortfilm, Thriller Premiär 11 oktober, 2023

Höstlöv som faller

81 minuter Drama Premiär 13 oktober, 2023

Våra nyheter

Höstens kommande filmer

Vilka filmer har premiär genom Folkets Bio framöver? Ta en titt på programmet HÄR eller under kommande filmer-sidan. På webben uppdaterar vi regelbundet med nya titlar.

Streama Folkets Bios filmer

Flera av filmerna som hade premiär under vintern och våren 2023 går nu att streama, på filmens sida hittar du länkar. Klicka på titeln nedan.

FOLKETS BIO 50 ÅR!

Nu ska vi fira biovänner – välkomna! Klicka på biografens namn för att komma till program och biljettbokning. KINO – LundLund har laddat upp med röda mattan-premiär för Cannesvinnaren ’Höstlöv som faller’, stumfilmsvisning med livemusik av 100 års firande Gunnar Hedes saga, tårtkalas vid barnfilmspremiären av Kalles klätterträd, filmquiz med fina priser, utlottningar, fina erbjudanden till publiken och mycket mer! PANORA – MalmöVarmt välkommen till en festlig helg på bion med premiärvisningar, samtal, livemusik, mingel och specialvisningar till extra förmånliga priser! HAGABION – GöteborgVälkomna på premiär ‘Höstlöv som faller’ – en efterlängtad come-back av Aki Kaurismäki; quiz & tårtkalas, ballonger & affischbonanza; nypremiär på ‘Kalles klätterträd’ och andra små finurliga filmer från Peter Cohen och Olof Landström för en ny generation barn; hurrarop och gamla goda Folkets Bios klassiker.