Snoris och Skvättis – mysteriet med de försvinnande hålen

87 minuter Familjefilm Premiär 29 november, 2024

Snoris (8) och Skvättis (10) är bröder, och som de flesta syskon, är de varandras bästa vänner och bästa fiender. Den ena älskar ordning och reda, den andra en riktig stökpelle, men bägge gillar att fiska. På jullovet åker de till mormor som bor i en liten stad i Finland. Men det är något mystiskt som pågår i mormors lilla stad. Människorna uppträder mycket märkligt. Nyckelhålen i mormors hus har helt mystiskt försvunnit. När de ska pimpla försvinner hålen så fort de borrats upp. En annan mystisk sak är att nästan alla de möter har bländande vita tänder och konstiga leenden. Kan det hela ha något att göra med den märkliga tandläkaren Migrén Junior? Kan Snoris och Skvättis lösa mysteriet – innan det är för sent?

Språk
Text
Åldersgräns
Länder
Produktionsår
OriginaltitelRäkä ja Roiskis

Efter Sagolandet

97 minuter Dokumentär Premiär 6 juni, 2025

The Umesh Chronicles

124 minuter Drama Premiär 25 juli, 2025

Trans Memoria

72 minuter Dokumentär Premiär 8 augusti, 2025

Våra nyheter

Indisk Filmsommar 2025

Indisk film är så mycket mer än färgsprakande musiknummer. Under de senaste åren har Indiens filmskapare tagit världen med storm – från hyllade debutanter till Cannesvinnare och festivalfavoriter.

Folkets Bio riks söker ny verksamhetsledare

Placeringsort är Stockholm. Anställningen är en särskild visstidsanställning på 60% fr om september 2025 till och 30 januari 2026.

Folkets Bio på Göteborg filmfestival 2025

Sju av våra långfilmer får sina första visningar på årets filmfestival i Göteborg 24 januari – 2 februari. Klicka på titeln för länk till biljetter.