Skuggor i paradiset

71 minuter Långfilm, Spelfilm Premiär 17 oktober, 1986

Nikander är en ensam sopbils-chaufför som en dag möter den anspråkslösa snabbköpskassörskan Ilona. Nikander blir blixtrande kär, men deras ömsesidiga blyghet medför att det romantiska lyser med sin frånvaro. Så plötsligt ändras livet… Ilona får sparken och de bestämmer sig för att träffas på ett mysigt litet motell.

Aki Kaurismäki är känd för sina socialrealistiska skildringar och svarta kärleksförklaringar till ett dystert Finland. Filmer med komiska och ömsinta inslag.

Folkets Bio har inte filmen i biografdistribution.

Språk
Länder
Produktionsår
OriginaltitelVarjoja paratiisissa

Press & bransch

  • Pressmaterial
  • Marknadsföringsmaterial
Visa mer

Blomster

65 minuter Drama Premiär 16 juni, 2023

Houria

104 minuter Drama Premiär 21 juli, 2023

Tsumu – Vad drömmer du om?

80 minuter Dokumentär Premiär 11 augusti, 2023

Våra nyheter

Anmäl din film till Svensk Kortfilm c/o Folkets Bio

Varje år premiärsätter Svensk Kortfilm c/o Folkets Bio 15-20 noggrant utvalda kortfilmer på bio och online. Vill du anmäla din kortfilm? Mejla en länk samt en kort synopsis av filmen och beskrivning av projektet till: marina.

FOLKETS BIO 50 ÅR!

1973 gick ridån upp för en ny epok inom svensk film när Folkets Bio bildades. Var med när vi tar klivet in i de nästa 50 åren, lika fast beslutna idag att med kärlek till filmen och publiken fortsätta att erbjuda ett brett och inkluderande filmutbud på biograferna och varhelst film visas.

PÅ GÅNG

ELLOS EATNU – LÅT ÄLVEN LEVA åker på filmturné i Sápmi! Jokkmokk, fredag 5/5, besök: Ole Giæver, Sofia Jannok, Ella Marie Hætta Isaksen & samtalsledare Nils Henrik Sikku. Arjeplog, lördag 6/5, besök: Ole Giæver, Ella Marie Hætta Isaksen.