Next Door Letters

15 minuter Kortfilm Premiär 2 mars, 2012

Lilja och Sandra bestämmer sig för att spela Melitta ett spratt. De skickar henne ett kärleksbrev under falskt namn. Men när deras uppdiktade Milan får svar gör Lilja det hela till sin egna hemliga korrespondens. Det som börjar som ett bus blir plötsligt en viktig del i Liljas liv. ”Next Door Letters” är en animerad kortfilm som bygger på en verklig historia. I huvudrollerna ser vi kritikerrosade serietecknaren Sara Granérs karaktäristiska figurer.

Sascha Fülscher föddes i Schweiz år 1983, men är uppvuxen i Lund. Hon har bl.a. gjort ”Belgrade Bound” – en dokumentär om unga i Belgrad och ”Hitmusik – konsten att sätta rytm till revolt” – ett färgsprakande porträtt av politiska artister. Hon är med i filmkollektivet RåFILM och gillar att animera och experimentera med olika tekniker. ”Next Door Letters ” var hennes slutfilm på utbildningen i dokumentärregi på Stockholms dramatiska högskola.

Länder
Produktionsår
OriginaltitelNext Door Letters

Mormor

19 minuter Dokumentär, Kortfilm Premiär 19 november, 2025

Ovary-Acting

13 minuter Animation, Kortfilm Premiär 26 november, 2025

Det var bara en olycka

101 minuter Drama Premiär 28 november, 2025

Våra nyheter

SVENSK KORTFILM C/O FOLKETS BIO HÖSTEN 2025

Under etiketten Svensk Kortfilm c/o Folkets Bio har vi genom åren visat högkvalitativ svensk kortfilm på bio och sedan starten 2008 har över 150 filmer ingått i programmet. Under hösten 2025 bjuder vi på några av de bästa kortfilmerna, uppmärksammade och visade på filmfestivaler runt om i världen.

Folkets Bio får ny verksamhetsledare

Folkets Bio får ny verksamhetsledare. Åsa Widman Falewicz börjar 15 september och ersätter Nilla Dahl.

JAFAR PANAHI VINNER GULDPALMEN I CANNES

Folkets Bio har distribuerat Jafar Panahis filmer sedan hans långfilmsdebut “Den vita ballongen” 1995. Det är med glädje, tacksamhet och spänning vi fått följa hans cineastiska resa som ständigt tar nya höjder.