Molly Monster och äggmysteriet

72 minuter Animation, Barnfilm, Långfilm Premiär 9 september, 2016

Ett nytt filmäventyr för de minsta med det lyckliga lilla monstret Molly.

Molly Monster bor med sin mamma och pappa och leker som vanligt med sin kompis Edison när mamman plötsligt en dag kläcker ett ägg. Edison blir svartsjuk och tycker att Molly bryr sig alldeles för mycket om ägget. När det är dags för mamma och pappa att åka till Äggön för att kläcka ägget får inte Molly följa med. Hon är för liten!

När de dessutom glömmer Mollys present beger hon sig på egen hand mot Äggön, med sällskap av en högst motvillig Edison.

Språk
Länder
Produktionsår

Shoah

566 minuter Dokumentär Premiär 27 januari, 2025

Nu kommer det mer Kalles Klätterträd

35 minuter Barnfilm Premiär 7 februari, 2025

The Balconettes

103 minuter Drama Premiär 14 februari, 2025

Våra nyheter

Folkets Bio på Göteborg filmfestival 2025

Sju av våra långfilmer får sina första visningar på årets filmfestival i Göteborg 24 januari – 2 februari. Klicka på titeln för länk till biljetter.

Streama Folkets Bios filmer

Flera av filmerna som hade premiär under 2023-2024 går nu att streama, på filmens sida hittar du länkar. Klicka på titeln nedan.

Anmäl din film till Svensk Kortfilm c/o Folkets Bio

Varje år premiärsätter Svensk Kortfilm c/o Folkets Bio 15-20 noggrant utvalda kortfilmer på bio och online. Vill du anmäla din kortfilm? Mejla en länk samt en kort synopsis av filmen och beskrivning av projektet till: marina.