Molly Monster och äggmysteriet

72 minuter Animation, Barnfilm, Långfilm Premiär 9 september, 2016

Ett nytt filmäventyr för de minsta med det lyckliga lilla monstret Molly.

Molly Monster bor med sin mamma och pappa och leker som vanligt med sin kompis Edison när mamman plötsligt en dag kläcker ett ägg. Edison blir svartsjuk och tycker att Molly bryr sig alldeles för mycket om ägget. När det är dags för mamma och pappa att åka till Äggön för att kläcka ägget får inte Molly följa med. Hon är för liten!

När de dessutom glömmer Mollys present beger hon sig på egen hand mot Äggön, med sällskap av en högst motvillig Edison.

Språk
Länder
Produktionsår

Leila

25 minuter Dokumentär, Kortfilm Premiär 6 december, 2023

Fyra små vuxna

122 minuter Drama Premiär 3 januari, 2024

Ett hjärta är alltid rött

103 minuter Dokumentär Premiär 19 januari, 2024

Våra nyheter

Ledig tjänst på Folkets Bio

Verksamhetsledare till Folkets Bio Vill du ta kvalitetsfilmen in i framtiden? Är du film- och kulturintresserad och vill jobba i ett idéburet sammanhang? Har du erfarenhet av marknadsföring, påverkansarbete och press? Då kan rollen som verksamhetsledare på Folkets Bio passa dig. Uppdraget Du arbetar med filmpolitiskt påverkansarbete, marknadsföring och pressansvar.

Höstens kommande filmer

Vilka filmer har premiär genom Folkets Bio framöver? Ta en titt på programmet HÄR eller under kommande filmer-sidan. På webben uppdaterar vi regelbundet med nya titlar.

Streama Folkets Bios filmer

Flera av filmerna som hade premiär under vintern och våren 2023 går nu att streama, på filmens sida hittar du länkar. Klicka på titeln nedan.