Lyllo och Zorba

80 minuter Animation, Barnfilm, Långfilm Premiär 25 december, 2001

Den här filmen har Folkets Bio tidigare haft i distribution. Rättigheterna har gått ut och filmen kan inte längre bokas hos Folkets Bio.

En tecknad saga för hela familjen med gulliga katter som är ganska klyftiga, elaka råttor som är lite korkade och en liten måsunge som inte har någon mamma.

Stadskatten Zorba och hans kompisar, Översten, Diderot, Prosit och lilla Jojo är ständigt i strid med de elaka kloakråttorna, Annars lever de ett trevligt och behagligt liv. Tigger lite fisk av fiskhandlaren och berättar rövarhistorier för varandra. Men en eftermiddag när Zorba ligger och myser i trädgården störtar en oljeskadad mås ner mitt framför nosen på honom.. Hon heter Kenga och hon hinner precis värpa sitt allra första ägg innan hon dör. Och Zorba hinner precis lova den döende Kenga tre saker. Zorba har inget val. Han vill först inte berätta nåt för de andra katterna, men till slut kan han inte hålla det hemligt längre. Zorba har lovat Kenga att han ska ta hand om hennes ägg. Men kan katter verkligen ruva? Och kan de lära måsungar att flyga?

Åldersgräns
Länder
Produktionsår
OriginaltitelLa Gabbianella e il gatto

Press & bransch

Visa mer

Efter Sagolandet

97 minuter Dokumentär Premiär 6 juni, 2025

The Umesh Chronicles

124 minuter Drama Premiär 25 juli, 2025

Trans Memoria

72 minuter Dokumentär Premiär 8 augusti, 2025

Våra nyheter

Indisk Filmsommar 2025

Indisk film är så mycket mer än färgsprakande musiknummer. Under de senaste åren har Indiens filmskapare tagit världen med storm – från hyllade debutanter till Cannesvinnare och festivalfavoriter.

Folkets Bio riks söker ny verksamhetsledare

Placeringsort är Stockholm. Anställningen är en särskild visstidsanställning på 60% fr om september 2025 till och 30 januari 2026.

Folkets Bio på Göteborg filmfestival 2025

Sju av våra långfilmer får sina första visningar på årets filmfestival i Göteborg 24 januari – 2 februari. Klicka på titeln för länk till biljetter.