Kärleken är allt

59 minuter Dokumentär, Klassiker Premiär 9 mars, 2018

Kärleken är allt är den andra av Rainer Hartlebs och Staffan Lindqvists två filmer med punkhistoria, en uppföljare till Hemligheten från 1982.

Hemligheten följer 25-åriga Hasse, som spelar i punkbandet Raketerna och är tillsammans med tio år yngre Johanna. I Kärleken är allt flyttar paret ihop i en andrahandslägenhet på 26 kvadrat, med pälsängrar under soffan. Hasse pluggar franska och ”har inte skrivit en låt på tre år”, Johanna börjar jobba i hemtjänsten. Olikheterna mellan de två sätter relationen på prov. De gör slut och blir ihop igen.

De båda nyrestaurerade och nydigitaliserade filmerna visades i samarbete med Tempo Dokumentärfestival och Cinemateket den 9 mars 2018, samtidigt som de hade sin streamingpremiär.

Språk
Åldersgräns
Länder
Produktionsår
OriginaltitelKärleken är allt

Press & bransch

Visa mer

Efter Sagolandet

97 minuter Dokumentär Premiär 6 juni, 2025

The Umesh Chronicles

124 minuter Drama Premiär 25 juli, 2025

Trans Memoria

72 minuter Dokumentär Premiär 8 augusti, 2025

Våra nyheter

Indisk Filmsommar 2025

Indisk film är så mycket mer än färgsprakande musiknummer. Under de senaste åren har Indiens filmskapare tagit världen med storm – från hyllade debutanter till Cannesvinnare och festivalfavoriter.

Folkets Bio riks söker ny verksamhetsledare

Placeringsort är Stockholm. Anställningen är en särskild visstidsanställning på 60% fr om september 2025 till och 30 januari 2026.

Folkets Bio på Göteborg filmfestival 2025

Sju av våra långfilmer får sina första visningar på årets filmfestival i Göteborg 24 januari – 2 februari. Klicka på titeln för länk till biljetter.