Historien om Bodri

13 minuter Animation, Kortfilm Premiär 19 november, 2022

Hédi och Marika är kompisar. De har varsin hund och de leker med varandra varje dag. De är oskiljaktiga med en sak skiljer dem åt. Hédi är judisk och Marika är kristen. När kriget kommer får Hédi plötsligt inte leka med Marika längre. Hon får inte ens gå ut med sin älskade hund Bodri. Istället hamnar hon i ett läger där hon kämpar för att överleva. Det som håller henne uppe är när hon tänker på Bodri. Och Bodri, i sin tur, väntar troget på Hédi.

Hédi Fried och Stina Wirséns bok har blivit film.

Samtal på Zita den 12 november 2022 med Stina Wirsén och Livia Fränkel, Hédi Frieds syster, i samband med förhandsvisningen av Historien om Bodri. Samtalsledare: Rose-Marie Strand. Filmat & redigerat av: Lars-Åke Petersson.
Språk
Åldersgräns
Länder
Produktionsår
OriginaltitelHistorien om Bodri

Jordens sång

90 minuter Dokumentär Premiär 29 september, 2023

This World is Not My Own

97 minuter Dokumentär Premiär 6 oktober, 2023

GALATEA

8 minuter Drama, Kortfilm, Thriller Premiär 11 oktober, 2023

Våra nyheter

Höstens kommande filmer

Vilka filmer har premiär genom Folkets Bio framöver? Ta en titt på programmet HÄR eller under kommande filmer-sidan. På webben uppdaterar vi regelbundet med nya titlar.

Streama Folkets Bios filmer

Flera av filmerna som hade premiär under vintern och våren 2023 går nu att streama, på filmens sida hittar du länkar. Klicka på titeln nedan.

FOLKETS BIO 50 ÅR!

1973 gick ridån upp för en ny epok inom svensk film när Folkets Bio bildades. Var med när vi tar klivet in i de nästa 50 åren, lika fast beslutna idag att med kärlek till filmen och publiken fortsätta att erbjuda ett brett och inkluderande filmutbud på biograferna och varhelst film visas.