Här är polisen

58 minuter Dokumentär, Kortfilm Premiär 1 januari, 2006

”Det är High Chaparall…” En man drabbad av ett inbrott sammanfattar sin syn på hur det ser ut i Lappland idag.

I den här dokumentärfilmen följer vi polisen i Södra Lapplands Polisdistrikt. Jan-Erik är fjällsonen som jobbat i Tärnaby och Sorsele i 40 år. Niclas stockholmspolisen som ville norrut och hamnade i Vilhelmina. Vi följer dem parallellt under ett normalt år. Här kan du aldrig förutse vad som ska hända härnäst eller vart du måste åka. Kvällar och helger är det fritt fram för ”buset” då närmaste polis kan finnas 25 mil bort. Folk tar då saken i egna händer och polisens bästa vapen är även det jobbigaste: Alla känner alla, alla känner Polisen.

Länder
Produktionsår

Press & bransch

Visa mer

Åsnelandet

11 minuter Kortfilm, Spelfilm Premiär 29 mars, 2023

Världens lyckligaste man

95 minuter Drama Premiär 31 mars, 2023

Pappan, taxin, natten

6 minuter Dokumentär, Kortfilm Premiär 5 april, 2023

Våra nyheter

FOLKETS BIO 50 ÅR!

1973 gick ridån upp för en ny epok inom svensk film när Folkets Bio bildades. Var med när vi tar klivet in i de nästa 50 åren, lika fast beslutna idag att med kärlek till filmen och publiken fortsätta att erbjuda ett brett och inkluderande filmutbud på biograferna och varhelst film visas.

PÅ GÅNG

KRAVALLERNA I GÖTEBORG 2001 – VAR DU DÄR? HAGABION 21/4! Se filmerna PÅ HVITFELDTSKA BODDE VI , TERRORISTER – EN FILM OM DE DÖMDA och SKOTTEN PÅ VASAPLATSEN och träffa andra som också var där. Efter varje filmvisning följer ett samtal med personer nära förknippade med händelserna den här dagen.

Vårens kommande filmer

Vilka filmer har premiär genom Folkets Bio framöver? Ta en titt på programmet HÄR eller under kommande filmer-sidan. Programbladet går att skriva ut och på webben uppdaterar vi regelbundet med nya titlar.