Fyra fruar och en man

76 minuter Dokumentär, Långfilm Premiär 7 December, 2007

När den andra frun kom tillbaka efter en resa med barnen upptäckte hon en ny fru i huset, fru nummer tre. Vi befinner oss mitt i familjen Mohammadis märkliga liv. Husets herre är älskvärd men samtidigt inskränkt och förtryckande mot kvinnor.

Om man bara hade kunnat hata honom – men det går inte, han är, i sig själv, en charmerande motsägelse. En närgången berättelse som med humor och allvar, ärlighet och självironi skildrar kvinnoförtryck i vår tid genom fyra fruar och deras man.

Åldersgräns
Länder
Produktionsår
OriginaltitelFyra fruar och en man

Press & bransch

Visa mer

The Umesh Chronicles

124 minuter Drama Premiär 25 July, 2025

Trans Memoria

72 minuter Dokumentär Premiär 8 August, 2025

Onkel Jens

99 minuter Drama, Komedi Premiär 22 August, 2025

Våra nyheter

JAFAR PANAHI VINNER GULDPALMEN I CANNES

Folkets Bio har distribuerat Jafar Panahis filmer sedan hans långfilmsdebut “Den vita ballongen” 1995. Det är med glädje, tacksamhet och spänning vi fått följa hans cineastiska resa som ständigt tar nya höjder.

Indisk Filmsommar 2025

Indisk film är så mycket mer än färgsprakande musiknummer. Under de senaste åren har Indiens filmskapare tagit världen med storm – från hyllade debutanter till Cannesvinnare och festivalfavoriter.

Streama Folkets Bios filmer

Flera av filmerna som hade premiär under 2023-2024 går nu att streama, på filmens sida hittar du länkar. Klicka på titeln nedan.