Stream

Din plats på jorden

91 minuter Dokumentär, Långfilm Premiär 23 mars, 2001

Under 1970-talet gjorde Stig Holmqvist en serie filmer om sex unga tonåringar som levde på olika håll i världen.

ADAWI GAIBALDE i Papua Nya Guinea. NAOTO EBARA i Japan. SAHARA ABDI ELMI i Somalia. SOROJI GETLANDA i Tanzania. SHEILA McFALL i Nordirland. EUSEBIO JERONIMO PABLO i Guatemala. Efter hand som åren gick förlorade Holmquist allt mer kontakten med 14 – åringarna som han en gång gjorde filmerna om. Han fick också besked om att Eusebio dödats som gerillasoldat i inbördeskriget i Guatlemala. Men så en dag kom det plötsligt ett brev, som berättade att Eusebio lever och nu bor som flykting i södra Mexiko. Brevet är en av anledningarna till att Holmquist bestämde sig för att återvända och försöka finna ut vad som hänt med hans vänner från förr. Resan börjar i Eusebio i Mexiko och fortsätter sedan runt världen för att möta de andra fem som idag är mellan 35 – 40 år gamla.

Åldersgräns
Länder
Produktionsår
OriginaltitelDin plats på jorden

Press & bransch

Visa mer

​​Memoir of a Snail

94 minuter Animation Premiär 28 februari, 2025

Däck 5B

15 minuter Drama, Kortfilm Premiär 5 mars, 2025

Girl´s Hair

11 minuter Animation, Kortfilm Premiär 12 mars, 2025

Våra nyheter

Folkets Bio på Göteborg filmfestival 2025

Sju av våra långfilmer får sina första visningar på årets filmfestival i Göteborg 24 januari – 2 februari. Klicka på titeln för länk till biljetter.

Streama Folkets Bios filmer

Flera av filmerna som hade premiär under 2023-2024 går nu att streama, på filmens sida hittar du länkar. Klicka på titeln nedan.

Anmäl din film till Svensk Kortfilm c/o Folkets Bio

Varje år premiärsätter Svensk Kortfilm c/o Folkets Bio 15-20 noggrant utvalda kortfilmer på bio och online. Vill du anmäla din kortfilm? Mejla en länk samt en kort synopsis av filmen och beskrivning av projektet till: marina.