Stream

Dagar vid älven

89 minuter Dokumentär, Långfilm Premiär 22 januari, 1999

Dagar vid älven är en dokumentär skildring av ett splittrat Sverige på randen till något nytt. En tankeväckande resa längs Vindelälven, från de nomadlevande samerna till det unga IT-företaget som bygger dataspel för hela världen. En resa på bara 500 km men genom ett helt århundrade.

På vägen möter vi nybyggarna, jordbrukarna, industriarbetarna och de offentligt anställda som alla försöker hitta sin plats i samhället. Med glöd och stolthet berättar de om sina livsval i en tillvaro präglad av såväl glädje som ständig kamp. Dagar vid älven är en vacker resa från betagande fjällvidder genom skogslandet över ett avfolkningshotat inland till storstaden. Från väst till öst. Från då till i morgon. Och allt finns samlat i det land som kallas Sverige.

Åldersgräns
Länder
Originaltitel

Press & bransch

  • Filmnummer
    540

Efter Sagolandet

97 minuter Dokumentär Premiär 6 juni, 2025

The Umesh Chronicles

124 minuter Drama Premiär 25 juli, 2025

Trans Memoria

72 minuter Dokumentär Premiär 8 augusti, 2025

Våra nyheter

Indisk Filmsommar 2025

Indisk film är så mycket mer än färgsprakande musiknummer. Under de senaste åren har Indiens filmskapare tagit världen med storm – från hyllade debutanter till Cannesvinnare och festivalfavoriter.

Folkets Bio riks söker ny verksamhetsledare

Placeringsort är Stockholm. Anställningen är en särskild visstidsanställning på 60% fr om september 2025 till och 30 januari 2026.

Folkets Bio på Göteborg filmfestival 2025

Sju av våra långfilmer får sina första visningar på årets filmfestival i Göteborg 24 januari – 2 februari. Klicka på titeln för länk till biljetter.