Bram med myror i brallorna

83 minuter Barnfilm, Långfilm Premiär 25 oktober, 2013

Bram är en livlig sexåring som inte kan sitta still. Han tycker att det mesta är intressant men han kan inte koncentrera sig på bara en sak. När han blir stor tänker han bli uppfinnare och han har en särskild bok där han samlar på ord. Bram är mycket förväntansfull över att få börja skolan, men han blir snabbt besviken. Det mesta går ut på att sitta still och följa regler, två saker som Bram inte alls gillar. Brams föräldrar frågar sig hur mycket deras son kan anpassa sig utan att bli väldigt olycklig. Bram med myror i brallorna är från Nederländerna och dubbad med svenskt tal.

Språk
Text
Länder
Produktionsår
OriginaltitelBrammetje baas

Press & bransch

Visa mer

Världens lyckligaste man

95 minuter Drama Premiär 31 mars, 2023

Pappan, taxin, natten

6 minuter Dokumentär, Kortfilm Premiär 5 april, 2023

Storm

83 minuter Drama Premiär 5 april, 2023

Våra nyheter

FOLKETS BIO 50 ÅR!

1973 gick ridån upp för en ny epok inom svensk film när Folkets Bio bildades. Var med när vi tar klivet in i de nästa 50 åren, lika fast beslutna idag att med kärlek till filmen och publiken fortsätta att erbjuda ett brett och inkluderande filmutbud på biograferna och varhelst film visas.

PÅ GÅNG

KRAVALLERNA I GÖTEBORG 2001 – VAR DU DÄR? HAGABION 21 april! Se filmerna PÅ HVITFELDTSKA BODDE VI , TERRORISTER – EN FILM OM DE DÖMDA och SKOTTEN PÅ VASAPLATSEN och träffa andra som också var där. Efter varje filmvisning följer ett samtal med personer nära förknippade med händelserna den här dagen.

Vårens kommande filmer

Vilka filmer har premiär genom Folkets Bio framöver? Ta en titt på programmet HÄR eller under kommande filmer-sidan. Programbladet går att skriva ut och på webben uppdaterar vi regelbundet med nya titlar.