Att rida ensam i tusen mil

109 minuter Långfilm, Spelfilm Premiär 28 juli, 2006

Gou-ichi Takata är fiskare i en liten japansk by. Han lever ensam, men han har en vuxen son bosatt i Kina. Far och son har inte pratat med varandra på över tio år. När Gou-ichi får veta att hans son är döende i cancer beger han sig genast till honom. Men de får ingen kontakt. Däremot får han ett videoband av sin sonhustru och med vägledning av det han ser på bandet försöker han hitta ett sätt att nå fram.

Länkar

Åldersgräns
Länder , ,
Produktionsår
OriginaltitelQian Li Zou Dan Qi

Press & bransch

Visa mer

Skråbock

13 minuter Kortfilm, Spelfilm Premiär 15 april, 2026

La Belle Année – det vackra året

95 minuter Hybriddokumentär Premiär 17 april, 2026

Strejkarna

87 minuter Dokumentär, Valfilmspaket Premiär 15 maj, 2026

Våra nyheter

MINA DRÖMMARS LAND

Projektet är en nationell satsning på kort dokumentärfilm, initierad av Svenska Filminstitutet och Sveriges Television i samarbete med Folkets Bio, särskilt framtagen inför valåret 2026. Filmerna är producerade av erfarna regissörer med starkt eget filmspråk och är skapade för att inte bara ses – utan också samtalas om och delas med publik i hela landet.

SVENSK KORTFILM C/O FOLKETS BIO VÅREN 2026

Under etiketten Svensk Kortfilm c/o Folkets Bio har vi genom åren visat högkvalitativ svensk kortfilm på bio och sedan starten 2008 har över 150 filmer ingått i programmet. Under våren 2026 bjuder vi på några av de bästa kortfilmerna, uppmärksammade och visade på filmfestivaler runt om i världen.

Folkets Bio får ny verksamhetsledare

Folkets Bio får ny verksamhetsledare. Åsa Widman Falewicz börjar 15 september och ersätter Nilla Dahl.