Alla är äldre än jag

75 minuter Dokumentär, Långfilm Premiär 2 november, 2012

Att skildra en av vår tids mest älskade regissörer kräver mod. Även att skildra nära familjemedlemmar. Martin Widerberg har gjort båda.

Bo Widerberg började 1979 arbeta på en film om sin far, konstnären Arvid Widerberg. Men den blev aldrig färdig.

Under fyra år har Martin arbetat med sin film Alla är äldre än jag. Titeln är den samma som när Bo började 1979, men inte filmen. Alla är äldre än jag blandar scener ur Bos filmer, det filmade materialet med Arvid, arkivfilmer, familjefilmer och nyfilmade scener.

En nära och poetisk skildring där Martin utforskar sin egen relation till sin pappa och farfar men även sig själv som far. Trots kärlek och goda intentioner är det svårt att mötas.

Språk
Länder
Produktionsår
OriginaltitelAlla är äldre än jag

Press & bransch

Visa mer

Nord

85 minuter Animerad familjefilm Premiär 7 november, 2025

Mormor

19 minuter Dokumentär, Kortfilm Premiär 19 november, 2025

Ovary-Acting

13 minuter Animation, Kortfilm Premiär 26 november, 2025

Våra nyheter

SVENSK KORTFILM C/O FOLKETS BIO HÖSTEN 2025

Under etiketten Svensk Kortfilm c/o Folkets Bio har vi genom åren visat högkvalitativ svensk kortfilm på bio och sedan starten 2008 har över 150 filmer ingått i programmet. Under hösten 2025 bjuder vi på några av de bästa kortfilmerna, uppmärksammade och visade på filmfestivaler runt om i världen.

Folkets Bio får ny verksamhetsledare

Folkets Bio får ny verksamhetsledare. Åsa Widman Falewicz börjar 15 september och ersätter Nilla Dahl.

JAFAR PANAHI VINNER GULDPALMEN I CANNES

Folkets Bio har distribuerat Jafar Panahis filmer sedan hans långfilmsdebut “Den vita ballongen” 1995. Det är med glädje, tacksamhet och spänning vi fått följa hans cineastiska resa som ständigt tar nya höjder.