En engagerad dåres näst sista suck

1973 grundade Stefan Jarl tillsammans med Ulf Berggren Folkets Bio. Idag har Stefan Jarl varit verksam i över 50 år och gjort närmare 50 filmer. I år fyller han 80 år och passar då på att komma med både en ny film Brevfilmen och släppa boken En engagerad dåres näst sista suck. Se ett kort samtal med Stefan i samband med boksläppet och köp boken HÄR.

Vill du veta mer om Stefan Jarls filmgärning läs HÄR

Se en intervju på SVT Play

Hör en intervju i Kulturnytt i P1

DJ Ahmet

99 minuter Drama Premiär 5 december, 2025

En Juldröm

15 minuter Drama, Familjefilm, Kortfilm Premiär 21 december, 2025

Lek med Alfons Åberg

37 minuter Barnfilm, Knattefilm Premiär 16 januari, 2026

Våra nyheter

Kontorsplats i Hornstull

Letar du efter en inspirerande arbetsplats nära vatten och stadspuls? Här erbjuder vi trevliga kontorsplatser och mindre mötesrum för både fokuserat arbete och teamdagar.

SVENSK KORTFILM C/O FOLKETS BIO HÖSTEN 2025

Under etiketten Svensk Kortfilm c/o Folkets Bio har vi genom åren visat högkvalitativ svensk kortfilm på bio och sedan starten 2008 har över 150 filmer ingått i programmet. Under hösten 2025 bjuder vi på några av de bästa kortfilmerna, uppmärksammade och visade på filmfestivaler runt om i världen.

Folkets Bio får ny verksamhetsledare

Folkets Bio får ny verksamhetsledare. Åsa Widman Falewicz börjar 15 september och ersätter Nilla Dahl.