Kiki

94 minuter Dokumentär Premiär 19 augusti, 2016

Genom en intim och visuellt utmanande kameralins får vi här en komplex inblick i kiki-scenen – en subkultur och rörelse bildad av HBTQ-ungdomar i New York. De finner i kiki-rörelsen en fristad från omvärldens rasistiska, homo- och transfobiska förtryck. Här finns alternativa familjesystem, mentorskap och vänskap – men även politisk agens och ett sätt att ta makten över sitt liv i och genom den konstform som kallas House and Ball, vars mest kända uttryck är voguing.

Vinnare av bästa Teddy-dokumentär på Berlin filmfestival 2016.

Recension i Svenska Dagbladet

Recension i Dagens Nyheter

Recension i Sydsvenskan

Recension i Upsala Nya tidning

Recension på Moviezine

Recension i Västerbottens-Kuriren

Recension i Kommunalarbetaren

”Dans och en riktig jävla kamp” – Göteborgs-Posten

Språk
Text
Åldersgräns
Länder ,
Produktionsår
OriginaltitelKiki

Celtic Utopia

90 minuter Dokumentär Premiär 27 mars, 2026

Fastest Fucking Car

11 minuter Kortfilm, Spelfilm Premiär 1 april, 2026

Restless Sleeper

7 minuter Animation, Kortfilm Premiär 8 april, 2026

Våra nyheter

SVENSK KORTFILM C/O FOLKETS BIO VÅREN 2026

Under etiketten Svensk Kortfilm c/o Folkets Bio har vi genom åren visat högkvalitativ svensk kortfilm på bio och sedan starten 2008 har över 150 filmer ingått i programmet. Under våren 2026 bjuder vi på några av de bästa kortfilmerna, uppmärksammade och visade på filmfestivaler runt om i världen.

Folkets Bio får ny verksamhetsledare

Folkets Bio får ny verksamhetsledare. Åsa Widman Falewicz börjar 15 september och ersätter Nilla Dahl.

JAFAR PANAHI VINNER GULDPALMEN I CANNES

Folkets Bio har distribuerat Jafar Panahis filmer sedan hans långfilmsdebut “Den vita ballongen” 1995. Det är med glädje, tacksamhet och spänning vi fått följa hans cineastiska resa som ständigt tar nya höjder.