Lyllo och Zorba

80 minuter Animation, Barnfilm, Långfilm Premiär 25 december, 2001

Den här filmen har Folkets Bio tidigare haft i distribution. Rättigheterna har gått ut och filmen kan inte längre bokas hos Folkets Bio.

En tecknad saga för hela familjen med gulliga katter som är ganska klyftiga, elaka råttor som är lite korkade och en liten måsunge som inte har någon mamma.

Stadskatten Zorba och hans kompisar, Översten, Diderot, Prosit och lilla Jojo är ständigt i strid med de elaka kloakråttorna, Annars lever de ett trevligt och behagligt liv. Tigger lite fisk av fiskhandlaren och berättar rövarhistorier för varandra. Men en eftermiddag när Zorba ligger och myser i trädgården störtar en oljeskadad mås ner mitt framför nosen på honom.. Hon heter Kenga och hon hinner precis värpa sitt allra första ägg innan hon dör. Och Zorba hinner precis lova den döende Kenga tre saker. Zorba har inget val. Han vill först inte berätta nåt för de andra katterna, men till slut kan han inte hålla det hemligt längre. Zorba har lovat Kenga att han ska ta hand om hennes ägg. Men kan katter verkligen ruva? Och kan de lära måsungar att flyga?

Åldersgräns
Länder
Produktionsår
OriginaltitelLa Gabbianella e il gatto

Press & bransch

Visa mer

La Belle Année – det vackra året

95 minuter Hybriddokumentär Premiär 17 april, 2026

Strejkarna

87 minuter Dokumentär, Valfilmspaket Premiär 15 maj, 2026

Fantastique

71 minuter Hybriddokumentär, Ungdomsfilm Premiär 29 maj, 2026

Våra nyheter

MINA DRÖMMARS LAND

Projektet är en nationell satsning på kort dokumentärfilm, initierad av Svenska Filminstitutet och Sveriges Television i samarbete med Folkets Bio, särskilt framtagen inför valåret 2026. Filmerna är producerade av erfarna regissörer med starkt eget filmspråk och är skapade för att inte bara ses – utan också samtalas om och delas med publik i hela landet.

SVENSK KORTFILM C/O FOLKETS BIO VÅREN 2026

Under etiketten Svensk Kortfilm c/o Folkets Bio har vi genom åren visat högkvalitativ svensk kortfilm på bio och sedan starten 2008 har över 150 filmer ingått i programmet. Under våren 2026 bjuder vi på några av de bästa kortfilmerna, uppmärksammade och visade på filmfestivaler runt om i världen.

Folkets Bio får ny verksamhetsledare

Folkets Bio får ny verksamhetsledare. Åsa Widman Falewicz börjar 15 september och ersätter Nilla Dahl.