Virgin Suicides

95 minuter Långfilm, Spelfilm Premiär 15 september, 2000

Det är 70-tal i en prydlig amerikansk förort. Historien om fem vackra, självmordsbenägna tonårssystrar berättas genom några besatta grannpojkars ögon, som i vuxen ålder fortfarande inte kan glömma det som hände, försöker förstå det obegripliga.

Det är som en saga om de guldlockiga flickorna som blir inlåsta av den elaka modern och väntar på att bli räddade av modiga prinsar. Eller ett mytiskt drama där självmord får symbolisera det ofrånkomliga slutet på tonårstidens värld av längtan, lust och förlust: den första kärlekens vånda och rus, avskyvärda föräldrar och en oförglömlig känsla av att leva.

Länkar

Åldersgräns
Länder ,
Produktionsår
OriginaltitelThe Virgin Suicides

Press & bransch

  • Filmnummer
    625

Space Cadet

86 minuter Animation Premiär 13 februari, 2026

Amrum

93 minuter Drama Premiär 20 februari, 2026

Romería

114 minuter Drama Premiär 13 mars, 2026

Våra nyheter

Kontorsplats i Hornstull

Letar du efter en inspirerande arbetsplats nära vatten och stadspuls? Här erbjuder vi trevliga kontorsplatser och mindre mötesrum för både fokuserat arbete och teamdagar.

SVENSK KORTFILM C/O FOLKETS BIO HÖSTEN 2025

Under etiketten Svensk Kortfilm c/o Folkets Bio har vi genom åren visat högkvalitativ svensk kortfilm på bio och sedan starten 2008 har över 150 filmer ingått i programmet. Under hösten 2025 bjuder vi på några av de bästa kortfilmerna, uppmärksammade och visade på filmfestivaler runt om i världen.

Folkets Bio får ny verksamhetsledare

Folkets Bio får ny verksamhetsledare. Åsa Widman Falewicz börjar 15 september och ersätter Nilla Dahl.