Stream

Katthat

11 minuter Kortfilm Premiär 3 april, 2019

Två råttor, en far och hans son, som bor i en förort till Stockholm, upptäcker en dag att en katt har tagit sig in i deras hem. Pappan kastar ut den, men katterna fortsätter komma tillbaka. Faderns frustration ökar medan barnet börjar se dem på ett annat sätt.

Språk
Länder
Produktionsår

Press & bransch

  • Filmnummer
    9914

Dancing Pigeons

23 minuter Drama, Kortfilm Premiär 4 november, 2026

En sorglig och vacker värld

109 minuter Drama, Romantik Premiär 6 november, 2026

Forastera

97 minuter Drama Premiär 20 november, 2026

Våra nyheter

SVENSK KORTFILM C/O FOLKETS BIO HÖSTEN 2026

Under etiketten Svensk Kortfilm c/o Folkets Bio har vi genom åren visat högkvalitativ svensk kortfilm på bio och sedan starten 2008 har över 200 filmer ingått i programmet. Under hösten 2026 bjuder vi på några av de bästa kortfilmerna, uppmärksammade och visade på filmfestivaler runt om i världen.

Vi söker praktikant till hösten!

Är du en driven och kreativ person som vill lära dig mer om hur film når sin publik? Är du nyfiken på hur filmdistribution fungerar i praktiken – från idé till visning? Då kanske du är vår nästa praktikant. Vi söker dig som har intresse för projektledning och kulturproduktion, och som vill utveckla dina färdigheter i en idéburen kulturorganisation som drivs av kärlek till filmen och biografen.

MINA DRÖMMARS LAND

Projektet är en nationell satsning på kort dokumentärfilm, initierad av Svenska Filminstitutet och Sveriges Television i samarbete med Folkets Bio, särskilt framtagen inför valåret 2026. Filmerna är producerade av erfarna regissörer med starkt eget filmspråk och är skapade för att inte bara ses – utan också samtalas om och delas med publik i hela landet.