Imse och Vimse / Elsa och godnattsagorna

35 minuter Animation, Barnfilm, Knattefilm Premiär 13 september, 2014

Imse och Vimse är två spindlar. Imse får syn på en söt flugflicka som han gärna vill äta upp. Men hon blir räddad av Vimse för han blir istället lite kär.

Idé och animation: Ulf C. Ebeling
Projektledning och regi: Michael Ekblad / Sluggerfilm AB
Berättarröst: Claes Ljungmark
Musik & ljud:
Martin Brandqvist

Elsa har svårt att somna efter att pappa har sagt gonatt. När pappa har lämnat barnkammaren kommer Elsas gosedjur till liv och kan berätta ännu fler godnattsagor. Bygger på en bok av Martin Olczak.

Produktionsbolag: Slugger Film AB
Regi: Christian Ryltenius
Manus: Martin Olczak
Musik: Henrik Lörstad
Producent: Christian Ryltenius, Stina Mansfeld

Språk
Text
Länder
Produktionsår
OriginaltitelImse och Vimse / förfilm: Elsa och godnattsagorna

Press & bransch

Visa mer

Celtic Utopia

90 minuter Dokumentär Premiär 27 mars, 2026

Fastest Fucking Car

11 minuter Kortfilm, Spelfilm Premiär 1 april, 2026

Restless Sleeper

7 minuter Animation, Kortfilm Premiär 8 april, 2026

Våra nyheter

SVENSK KORTFILM C/O FOLKETS BIO VÅREN 2026

Under etiketten Svensk Kortfilm c/o Folkets Bio har vi genom åren visat högkvalitativ svensk kortfilm på bio och sedan starten 2008 har över 150 filmer ingått i programmet. Under våren 2026 bjuder vi på några av de bästa kortfilmerna, uppmärksammade och visade på filmfestivaler runt om i världen.

Folkets Bio får ny verksamhetsledare

Folkets Bio får ny verksamhetsledare. Åsa Widman Falewicz börjar 15 september och ersätter Nilla Dahl.

JAFAR PANAHI VINNER GULDPALMEN I CANNES

Folkets Bio har distribuerat Jafar Panahis filmer sedan hans långfilmsdebut “Den vita ballongen” 1995. Det är med glädje, tacksamhet och spänning vi fått följa hans cineastiska resa som ständigt tar nya höjder.