Den sjunde hönan

18 minuter Kortfilm Premiär 16 mars, 2012

En uttråkad och självupptagen medelålders man vill ha förändring i sitt liv. Han drömmer om att få bekräftelse hos sina medpassagerare i tågkupén på väg till arbetet. Han vill i deras ögon framstå som en intressant och roande medmänniska. För att uppnå det är han beredd att offra en hel del.

Om regissören
Elisabet Gustafsson är en svensk regissör som verkar både i Sverige och Frankrike. Hon har regisserat flera uppmärksammade kortfilmer, nu senast ”Den sjunde hönan” (2011) som är inspelad i Frankrike. ”I väntan på examinering” (2010) tävlade i Startsladden och ”Den store trollkarlen” (2007) och ”Let us Dance” (2005) rönte stora framgångar på festivaler världen över. Elisabet Gustafsson är en regissör som dras till det absurda och udda och fångar det med en egensinnig humor. Hon arbetar just nu med en långfilm för barn (inspelning 2012).

Länder
Produktionsår
OriginaltitelDen 7e hönan / La 7ème poule

DJ Ahmet

99 minuter Drama Premiär 5 december, 2025

En Juldröm

15 minuter Drama, Familjefilm, Kortfilm Premiär 21 december, 2025

Lek med Alfons Åberg

37 minuter Barnfilm, Knattefilm Premiär 16 januari, 2026

Våra nyheter

Kontorsplats i Hornstull

Letar du efter en inspirerande arbetsplats nära vatten och stadspuls? Här erbjuder vi trevliga kontorsplatser och mindre mötesrum för både fokuserat arbete och teamdagar.

SVENSK KORTFILM C/O FOLKETS BIO HÖSTEN 2025

Under etiketten Svensk Kortfilm c/o Folkets Bio har vi genom åren visat högkvalitativ svensk kortfilm på bio och sedan starten 2008 har över 150 filmer ingått i programmet. Under hösten 2025 bjuder vi på några av de bästa kortfilmerna, uppmärksammade och visade på filmfestivaler runt om i världen.

Folkets Bio får ny verksamhetsledare

Folkets Bio får ny verksamhetsledare. Åsa Widman Falewicz börjar 15 september och ersätter Nilla Dahl.