Tre rövare

75 minuter Animation, Barnfilm, Spelfilm Premiär 29 mars, 2014

Det var en gång tre otäcka rövare med stora svarta mantlar och höga svarta hattar. På natten, i skydd av mörkret, låg dom i bakhåll vid vägkanten.

Den första hade ett muskedunder, den andra en blåsbälg med peppar och den tredje hade en jättestor röd yxa. En mörk natt stoppar de tre rövarna en diligens som visar sig bara ha en passagerare, en foräldralös flicka på väg till barnhemmet. Flickan blir väldigt glad över att träffa rövarna och övertygar dem att kidnappa henne. Hennes rike far maharadjan kommer säkert att betala en lösensumma. Sagt och gjort, rövarna tar med sig flickan till sitt gömstalle.

Efter Tomi Ungerers barnbok med samma namn.

Visningsrättigheterna för den här filmen har tyvärr gått ut och vi har den inte längre i distribution.

 

Läs mer

Språk
Åldersgräns
Länder
Produktionsår
OriginaltitelDie drei Räuber

Press & bransch

  • Pressmaterial
  • Pressmaterial
  • Marknadsföringsmaterial
  • Filmnummer
    9272
Visa mer

Space Cadet

86 minuter Animation Premiär 13 februari, 2026

Amrum

93 minuter Drama Premiär 20 februari, 2026

Romería

114 minuter Drama Premiär 13 mars, 2026

Våra nyheter

Kontorsplats i Hornstull

Letar du efter en inspirerande arbetsplats nära vatten och stadspuls? Här erbjuder vi trevliga kontorsplatser och mindre mötesrum för både fokuserat arbete och teamdagar.

SVENSK KORTFILM C/O FOLKETS BIO HÖSTEN 2025

Under etiketten Svensk Kortfilm c/o Folkets Bio har vi genom åren visat högkvalitativ svensk kortfilm på bio och sedan starten 2008 har över 150 filmer ingått i programmet. Under hösten 2025 bjuder vi på några av de bästa kortfilmerna, uppmärksammade och visade på filmfestivaler runt om i världen.

Folkets Bio får ny verksamhetsledare

Folkets Bio får ny verksamhetsledare. Åsa Widman Falewicz börjar 15 september och ersätter Nilla Dahl.