Snuttefilm – för de små

30 minuter Animation, Barnfilm Premiär 23 november, 2007

Snuttefilm är fem filmberättelser i ett paket. Anna-Clara Tidholm och Gun Jacobson har tillsammans med animatören Malin Erkkonen skapat fem minuter långa animationer.

Tre av filmerna baseras på Anna-Clara Tidholms småbarnsbilderböcker Alla får åka med, Hela natten och Apan fin. Varje film är ett litet äventyr i sig med mycket känslor, mycket musik och stor dramatik på små barns nivå. Mellan filmerna dyker de små figurerna Snuttarna upp i mellanspel, som fungerar både som andhämtningspauser och presentationer av efterföljande film. Snuttefilm är film för de mindre barnen, i lugnt tempo och med berättelser som barnen kan känna igen sig i. Filmerna vänder sig till barn från två år och uppåt. För musiken står Jonas Jonasson, känd från gruppen Bob Hund. Berättare är Anders Alnemark.

Språk
Åldersgräns
Länder
Produktionsår
OriginaltitelHej då, lilla apa!, Simons anka, Hela natten, Nelly packar, Alla får åka med

Press & bransch

Visa mer

Papaya – ett frö på äventyr

74 minuter Animerad familjefilm, Barnfilm Premiär 30 oktober, 2026

Dancing Pigeons

23 minuter Drama, Kortfilm Premiär 4 november, 2026

En sorglig och vacker värld

109 minuter Drama, Romantik Premiär 6 november, 2026

Våra nyheter

SVENSK KORTFILM C/O FOLKETS BIO HÖSTEN 2026

Under etiketten Svensk Kortfilm c/o Folkets Bio har vi genom åren visat högkvalitativ svensk kortfilm på bio och sedan starten 2008 har över 200 filmer ingått i programmet. Under hösten 2026 bjuder vi på några av de bästa kortfilmerna, uppmärksammade och visade på filmfestivaler runt om i världen.

Vi söker praktikant till hösten!

Är du en driven och kreativ person som vill lära dig mer om hur film når sin publik? Är du nyfiken på hur filmdistribution fungerar i praktiken – från idé till visning? Då kanske du är vår nästa praktikant. Vi söker dig som har intresse för projektledning och kulturproduktion, och som vill utveckla dina färdigheter i en idéburen kulturorganisation som drivs av kärlek till filmen och biografen.

MINA DRÖMMARS LAND

Projektet är en nationell satsning på kort dokumentärfilm, initierad av Svenska Filminstitutet och Sveriges Television i samarbete med Folkets Bio, särskilt framtagen inför valåret 2026. Filmerna är producerade av erfarna regissörer med starkt eget filmspråk och är skapade för att inte bara ses – utan också samtalas om och delas med publik i hela landet.