Stream

Aldrig som första gången!

15 minuter Animation, Klassiker, Kortfilm Premiär 24 februari, 2006

I kortfilmen Aldrig som första gången! berättar fyra personer med egna ord om hur det var att förlora sin oskuld. Dessa fyra berättelser illustreras och kommenteras av animerade bilder.

Historierna berättas av både tonåringar och pensionärer, de rymmer både tragik och komik, men de bär alla en gemensam nämnare: det blir Aldrig som första gången!. Personerna bakom händelserna är anonyma och har vitt skilda upplevelser kring sin första gång. De berättar fritt från sina hjärtan om detta laddade möte. Filmen är regisserad av Jonas Odell som skickligt gestaltar de fyra händelserna med animationer i olika stilar och tekniker. Vinnare av Guldbjörnen Berlin Filmfestival 2006. Publikens val och Brateks Startsladd Göteborg Filmfestival 2006

Länkar

Manus
Åldersgräns
Länder
Produktionsår
OriginaltitelAldrig som första gången!

Press & bransch

Visa mer

Space Cadet

86 minuter Animation Premiär 13 februari, 2026

Amrum

93 minuter Drama Premiär 20 februari, 2026

Romería

114 minuter Drama Premiär 13 mars, 2026

Våra nyheter

Kontorsplats i Hornstull

Letar du efter en inspirerande arbetsplats nära vatten och stadspuls? Här erbjuder vi trevliga kontorsplatser och mindre mötesrum för både fokuserat arbete och teamdagar.

SVENSK KORTFILM C/O FOLKETS BIO HÖSTEN 2025

Under etiketten Svensk Kortfilm c/o Folkets Bio har vi genom åren visat högkvalitativ svensk kortfilm på bio och sedan starten 2008 har över 150 filmer ingått i programmet. Under hösten 2025 bjuder vi på några av de bästa kortfilmerna, uppmärksammade och visade på filmfestivaler runt om i världen.

Folkets Bio får ny verksamhetsledare

Folkets Bio får ny verksamhetsledare. Åsa Widman Falewicz börjar 15 september och ersätter Nilla Dahl.