Stream

Terrorister – en film om dom dömda

85 minuter Dokumentär, Långfilm Premiär 27 juni, 2003

Nu har det gått två år sedan Göteborgskravallerna. Men fortfarande är såren inte läkta. Någonting hände under och efter Göteborg, som kom att förändra Sverige. Vi har fått höra det officiella Sverige kalla demonstranterna i Göteborg för ligister och huliganer, ja, rent av terrorister.

Så här sa statsminister Göran Persson i TV: Det här är en militärt organiserad grupp, med god utrustning, bra samband, utomordentligt väl planerat och med stora ekonomiska resurser, som syftar till att stoppa en demokratisk process.

Idag höjs kritiska röster som menar att laglösheten på gatan i Göteborg bleknar i jämförelse med laglösheten under de efterföljande processerna och att efterspelet till kravallerna är en stor rättsskandal.

Vilka var aktivisterna som reste till Göteborg? Hur tänkte de och hur såg de på världen? Detta ville de två filmregissörerna Lukas Moodysson och Stefan Jarl ha svar på och reste runt till fängelserna för att tala med de minst hörda, aktivisterna, de hittills drygt 60 dömda som tilldelats sammanlagt 45 års fängelse. Det blev ett omtumlande, provokativt och utmanande möte mellan de unga aktivisterna och de två filmarna.

Länkar

Åldersgräns
Länder
Produktionsår
Originaltitel

Press & bransch

Visa mer

En Juldröm

15 minuter Drama, Familjefilm, Kortfilm Premiär 21 december, 2025

Lek med Alfons Åberg

37 minuter Barnfilm, Knattefilm Premiär 16 januari, 2026

Hind Rajab – rösten från Gaza

89 minuter Drama, Hybridfilm Premiär 30 januari, 2026

Våra nyheter

Kontorsplats i Hornstull

Letar du efter en inspirerande arbetsplats nära vatten och stadspuls? Här erbjuder vi trevliga kontorsplatser och mindre mötesrum för både fokuserat arbete och teamdagar.

SVENSK KORTFILM C/O FOLKETS BIO HÖSTEN 2025

Under etiketten Svensk Kortfilm c/o Folkets Bio har vi genom åren visat högkvalitativ svensk kortfilm på bio och sedan starten 2008 har över 150 filmer ingått i programmet. Under hösten 2025 bjuder vi på några av de bästa kortfilmerna, uppmärksammade och visade på filmfestivaler runt om i världen.

Folkets Bio får ny verksamhetsledare

Folkets Bio får ny verksamhetsledare. Åsa Widman Falewicz börjar 15 september och ersätter Nilla Dahl.