Kärlek & skilsmässa

79 minuter Dokumentär Premiär 8 april, 2022

I början av 2000-talet gjorde Maud Nycander en film om paret Lena och Johan. Två unga människor som blev blixtförälskade och skaffade barn inom ett år efter att de träffats. När Maud nu kommer tillbaka till dem har de varit tillsammans i 25, har tre mer eller mindre vuxna barn och är mitt uppe i en separation. Genom  tillbakablickar till de turbulenta småbarnsåren strax efter millennieskiftet och nedslag i den nutida relationen i transformation skapas en unik skildring av ett av livets stora åtaganden – den livslånga kärleken.

För högupplösta pressbilder kontakta [email protected]

Språk
Åldersgräns
Länder
OriginaltitelKärlek & skilsmässa
Pressbild. Foto Susanne Walström
Pressbild. Foto Susanne Walström

Celtic Utopia

90 minuter Dokumentär Premiär 27 mars, 2026

Fastest Fucking Car

11 minuter Kortfilm, Spelfilm Premiär 1 april, 2026

Restless Sleeper

7 minuter Animation, Kortfilm Premiär 8 april, 2026

Våra nyheter

SVENSK KORTFILM C/O FOLKETS BIO VÅREN 2026

Under etiketten Svensk Kortfilm c/o Folkets Bio har vi genom åren visat högkvalitativ svensk kortfilm på bio och sedan starten 2008 har över 150 filmer ingått i programmet. Under våren 2026 bjuder vi på några av de bästa kortfilmerna, uppmärksammade och visade på filmfestivaler runt om i världen.

Folkets Bio får ny verksamhetsledare

Folkets Bio får ny verksamhetsledare. Åsa Widman Falewicz börjar 15 september och ersätter Nilla Dahl.

JAFAR PANAHI VINNER GULDPALMEN I CANNES

Folkets Bio har distribuerat Jafar Panahis filmer sedan hans långfilmsdebut “Den vita ballongen” 1995. Det är med glädje, tacksamhet och spänning vi fått följa hans cineastiska resa som ständigt tar nya höjder.