Distribution, inköp & föreningens rikskansli

Växel: 08-545 275 20
e-post: info@folketsbio.se
Postadress: Folkets Bio, Box 17099, 104 62 Stockholm
Besöks- & leveransadress: Bergsunds strand 39, 117 38 Stockholm

Organisationsnummer:
Folkets Bio AB 5565-7126-8
Föreningen Folkets Bio 802006-5507

Agneta Mogren
Administrativ verksamhetschef / CEO
Tel. 073-682 75 45
e-post: agneta.mogren@folketsbio.se

Katrina Mathsson
Verksamhetsledare & Marknadsföring, Press / Marketing, Press
Tel. 08-545 275 22 / 073-682 75 22
e-post: katrina@folketsbio.se

Anna Harding (ledig fram till 20171031)
Kommunikatör / Communications
Tel. 08-545 275 25 / 073-682 75 25
e-post: anna.harding@folketsbio.se

Hanna Sersam (vik för Anna Harding, fram till 20171031)
Kommunikatör / Communications
Tel. 08-545 275 25 / 073-682 75 25
e-post: hanna.sersam@folketsbio.se

Marie Strauss
Filminköp utländsk film / Head of Acquisitions
Tel. +46 8-545 275 26 / 08-545 275 26
+46 73-682 75 26 / 073-682 75 26
e-post: marie@folketsbio.se

Bettan von Horn
Filminköp svensk film /Swedish Film Acquisitions
Tel. 08-545 275 21 /073-682 75 21
e-post: bettan@folketsbio.se

Rose-Marie Strand
Inköp Barn- och ungdomsfilm, biografsamordning /Childrens’ and Youth film acquisitions, Cinema Coordinator
Tel. 08-545 275 30 / 073-682 75 30
e-post: rosemarie.strand@folketsbio.se

Anna Josefsson
Ekonomi / Finance
Tel. 08-545 275 32 / 073-682 75 32
e-post: anna.josefsson@folketsbio.se

Oscar Eriksson
Projektledare Svensk Kortfilm, svensk dokumentärfilm
Tel. 08-545 275 23 / 073-682 75 23
e-post: oscar.eriksson@folketsbio.se

Mia Annerwall
Ansvarig DVD-produktion, marknadskommunikation
Tel. 08-545 275 31 / 073-682 75 31
e-post: mia.annerwall@folketsbio.se

 

Filmbokning & filmleveranser

Filmlagret

Besöks/post/leveransadress: Filmlagret, Typografgatan 5, 214 22 Malmö
Webbplats: filmlagret.se

Bokning
Marie Öhgren, marieo@folketsbio.se
+46 40-12 08 82, mobil 0734 – 17 65 63

FILM DIST, visningskopior, fildistribution och reklam
Simon Broman, simon@folketsbio.se
040 – 12 08 82 mobil 070 141 51 76

Fakturafrågor, marknadskommunikation
Mia Annerwall, mia.annerwall@folketsbio.se
08 – 545 275 31

Vid intresse för bokning av premiärfilm, maila till boka@folketsbio.se så kontaktar vi er!

 

Filmpedagogik

Folkets Bio Filmpedagogerna

Postadress: Folkets Bio Filmpedagogerna, Linnégatan 21, 413 04 Göteborg
Besöksadress: Hagabion, Linnégatan 21
Tel. 031  12 10 90
e-post: info@filmpedagogerna.se

Mikael Kowalski
Tel. 031 – 12 10 90 / 073 – 682 75 28
e-post: mikael@filmpedagogerna.se

Johan Holmberg
Tel. 031 – 12 10 90 / 0736 – 82 75 27
e-post: johan@filmpedagogerna.se

Fredrik Holmberg
Tel. 031 – 12 10 90 / 073 – 682 75 13
e-post: fredrik@filmpedagogerna.se

Linnea Fant
Tel. 031 – 12 10 90 / 0736 – 82 22 90
e-post: linnea@filmpedagogerna.se

Julia Lagergren
Tel. 031 – 12 10 90 / 0736 – 82 22 90
e-post: julia@filmpedagogerna.se

Läs mer om Folkets Bios mediepedagogiska verksamhet på
www.filmpedagogerna.se
www.filmomediepedagogik.se