Folkets Bio


Sektioner

Miraklet i Lourdes

Jessica Hausner, Frankrike, Tyskland, Österrike, 99 minuter,

Christine är rullstolsburen efter att ha drabbats av MS. Sjukdomen har gjort att hon blivit isolerad och för at bryta ensamheten ger hon sig av på kulturella och reliösa gruppresor. På en resa till mirakelorten Lourdes vaknar hon en morgon upp och känner sig botad.

Plötsligt börjar hon bli intressant för omgivningen och isoleringen som präglat hennes liv blir äntligen bruten.

 


Vinnare av Kritikerpriset på 2009 års filmfestival i Venedig.

Filmfakta

Filmnummer 9354
Originaltitel Lourdes
Land Frankrike, Tyskland, Österrike
Regi Jessica Hausner
Manus Jessica Hausner
Producent Martin Gschlacht , Philippe Bober , Susanne Marian
I rollerna Sylvie Testud, Léa Seydoux, Bruno Todeschini, Elina Löwensohn, Orsolya Tóth
Kategori Spelfilm, Långfilm
Produktionsår 2009
Längd 99 minuter
Censur Barntillåten
Premiärdatum 2010-03-31

Länkar om "Miraklet i Lourdes"

Filer att ladda ner

 

Nominerad till Nordiskt filmpris

Den Nakna Mannen är nominerad till Nordiska Rådets filmpris 2010 som finlands bidrag i tävlingen. Filmen tävlar mot fyra andra nordiska bidrag om ära och ett pris på 350 000 danska kronor.

Kommande premiärer

fröken Märkvärdig & Karriären 2010-09-03

En galghumoristisk animerad film om inre demoner,övermäktiga föräldrakrav och karriäristisk härdsmälta. Rösterna görs bland annat av Vanna Rosenberg, Claire Wikholm, Ewa Fröling och Johan Rabaeus.

Pussel 2010-09-10

Det är Maria del Carmens 50-årsdag och när hon äntligen diskat och plockat undan efter sitt kalas har hon tid att titta på sina presenter. Ett pussel är det som mest fångar hennes intresse och efter att i hela sitt vuxna liv ha funnits till för sin familj upptäcker hon att hon har en mycket speciell begåvning.

Datum Titel
2010-09-24 Tusen och en natt
2010-09-25 Vem?
2010-10-08 Engelen
2010-10-22 Till havet
2010-10-29 Vegas

DVD tips

Köp hem Håkon Lius film Miss Kicki på DVD som kritiker och publik älskade. Filmen handlar om en mor som försöker återknyta kontakten med sin 16-åriga son Viktor, som vuxit upp hos sin mormor. För att få tid tillsammans bjuder hon honom på en resa till Taiwan.